Home Biznes i Ludzie Ludzie ŁUKASZ OSIKOWICZ – SKANDYNAWSKI KNOW-HOW
ŁUKASZ OSIKOWICZ – SKANDYNAWSKI KNOW-HOW
0

ŁUKASZ OSIKOWICZ – SKANDYNAWSKI KNOW-HOW

0
0

Szacunek do produktu, a także świadomość jego przeznaczenia, jakim jest bezpieczeństwo i ochrona zdrowia oraz życia ludzkiego, to wartości towarzyszące nam nieustannie od samego początku.

Rozmowa z Łukaszem Osikowiczem, Dyrektorem Zakładu Produkcyjnego Grupy TLC

Wioletta Grabska: TLC Group dostarcza produkty do 38 krajów i pochwalić się może blisko  1000 realizacji rocznie. Przy ponad 10-letniej obecności na rynku oznacza to bardzo dynamiczny rozwój. Jak obecnie wygląda struktura Grupy?

Łukasz Osikowicz: Rozpoczynając działalność w 2005 roku, nie przypuszczaliśmy, iż kiedyś nasz zespół będzie liczył ponad 250 pracowników. Zaczynaliśmy w niewielkim składzie osobowym. Jako pierwsza polska firma wyspecjalizowaliśmy się w produkcji i wynajmie ogrodzeń tymczasowych, sukcesywnie poszerzając ofertę o inne produkty sektora obsługi inwestycji budowlanych. Była to angażująca i wymagająca ogromnego poświęcenia praca, zwłaszcza, że oferta firmy już wtedy była kompleksowa. Jednak zdobyte w ten sposób doświadczenie ma niebagatelny wpływ na dzisiejsze funkcjonowanie spółki. Szacunek do produktu, a także świadomość jego przeznaczenia, jakim jest bezpieczeństwo i ochrona zdrowia oraz życia ludzkiego, to wartości towarzyszące nam nieustannie od samego początku. Zapotrzebowanie rynku budowlanego na tego typu usługi okazało się być ogromne. Przełożyło się to na tempo rozwoju firmy i pozwoliło na dalsze, szeroko zakrojone inwestycje. W szybkim czasie nasze portfolio zostało wzbogacone o inne lekkie konstrukcje stalowe. Po 5 latach od rozpoczęcia działalności wyodrębniliśmy w naszych strukturach spółkę TLC Rental, świadczącą usługi wynajmu zintegrowanych systemów zabezpieczeń krawędzi EPS, systemów ogrodzeniowych oraz mobilnych schodów i klatek schodowych TAS. Firma TLC wyspecjalizowała się w produkcji schodów oraz platform stalowych dla przemysłu i budownictwa, jak również zaoferowała swoim klientom system do budowy ścian szczelinowych WALLZIP. W strukturach grupy znajduje się również spółka Nordweld, działająca z powodzeniem na rynku światowym. Zajmuje się ona sprzedażą oraz wynajmem innowacyjnego sprzętu do budowy wielkogabarytowych zbiorników stalowych przez nas opracowanego i wytwarzanego. Posiadamy również spółki handlowe w Szwecji i Wielkiej Brytanii, które zajmują się dystrybucją naszych produktów na rynkach zachodnich.

W.G.: Jak już Pan wspomniał, Grupa TLC prężnie działa na rynku krajowym i zagranicznym. Ma to odzwierciedlenie m.in. w rozbudowie zakładu produkcyjnego mieszczącego się w Gorlicach. Jak wpłynie to na możliwości produkcyjne?

Ł.O.: Rozbudowa hali o ponad 2000 m2 wpłynie na wzrost wolumenu produkcji naszych grup asortymentowych. Jest ona odpowiedzią na oczekiwania rynku. Na tę chwilę wytwarzamy ponad 5 000 ton konstrukcji stalowych rocznie na powierzchni przekraczającej 10 000 m2. Oczekiwania rosną, a my robimy wszystko, aby jakość produkcji oraz oferowanych przez nas usług pozostawała na jak najwyższym poziomie. Biorąc pod uwagę uzyskanie kolejnej powierzchni, szacujemy, iż osiągniemy wzrost możliwości produkcyjnych o ok. 20%.

W.G.: Oprócz mocy produkcyjnych wzmocnieniu uległ również dział Konstrukcyjno-Technologiczny, który dał początek działowi R&D. Jakim potencjałem w tym zakresie dysponuje dziś TLC?

Ł.O.: Dział Konstrukcyjno-Technologiczny naszej firmy stale się rozrasta i ewoluuje. Wyodrębniony z jego struktur dział R&D stanowi kolejny etap rozwoju spółki oraz ugruntowanie pozycji TLC jako silnego producenta w branży lekkich konstrukcji stalowych. Zespół ściśle współpracuje z renomowanymi instytucjami badawczymi w kraju i na świecie. Zrealizował już także wiele znaczących projektów wewnętrznych, jak również tych współfinansowanych z programów UE. Wykwalifikowana i doświadczona kadra R&D umożliwia nam realizację strategicznych celów firmy i utrzymanie pozycji lidera, który przewiduje trendy i wymagania rynku budowlanego, tworząc innowacyjne rozwiązania. Zadaniem działu jest także projektowanie oraz wdrażanie dedykowanych rozwiązań dopasowanych do potrzeb klientów. Podsumowaniem zakończonych niedawno prac nad ogrodzeniami ażurowymi jest kampania promocyjna prowadzona pod hasłem „Skandynawskie rozwiązania dla ogrodzeń mobilnych”. Produkty te zostały odświeżone i zmodernizowane. Ich nowa odsłona to lekka oraz wytrzymała konstrukcja, więcej możliwości, dodatkowe wzmocnienia i uniwersalność zastosowania. Nasza oferta obejmuje trzy rodzaje paneli ażurowych, dzięki czemu klient może dobrać ogrodzenie odpowiednie dla miejsca przeznaczenia.

W.G.: Jak fakt bycia spółką szwedzko- -polską wpływa na zarządzanie firmą oraz jej postrzeganie na rynku polskim?

Ł.O.: Skandynawski styl zarządzania to przede wszystkim partnerskie zasady współpracy, a także jasno wyznaczone kierunki i cele. Kultura dialogu oraz praktykowanie komunikacji dwustronnej to w TLC niezwykle istotny element strategii. Dzięki wspólnie podejmowanym decyzjom sukces staje się udziałem całego zespołu, co oczywiście przekłada się na satysfakcję i zaangażowanie pracowników. Kolektywne działanie jest kołem napędowym do rozwoju firmy, a transparentność oraz społeczna odpowiedzialność biznesu pozwala cieszyć się opinią wiarygodnego pracodawcy i partnera biznesowego. Ze Szwecji czerpiemy więc wzorce, wiedzę oraz technologie, a w połączeniu z polską przedsiębiorczością i zaangażowaniem daje to nieocenione efekty.

W.G.: Budownictwo w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Pomimo tego statystyki dotyczące wypadków w tej branży nadal są zatrważające. Czy zauważają Państwo zmianę praktyk i podejścia liderów do bezpieczeństwa na terenie budowy?

Ł.O.: Sądzę, iż BHP przestało być dziś tylko praktyką służącą ograniczeniu przyczyn powodujących wypadki. Stało się ono integralną częścią funkcjonowania przedsiębiorstw działających w branży o podwyższonym ryzyku ich wystąpienia. Osoby zarządzające ludźmi zdają sobie sprawę, iż poza personalną odpowiedzialnością za życie i zdrowie swoich podwładnych, dbając o bezpieczeństwo, wypracowują sobie prestiż oraz zaufanie potencjalnych partnerów biznesowych. Właściwe praktyki mają również bezpośrednie przełożenie na wynik ekonomiczny organizacji. Firma, która dba o pracowników, jest postrzegana jako pewna i godna zaufania. Dodatkowo zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń niekoniecznie musi wiązać się z ich zakupem. Odpowiedni sprzęt można wypożyczyć niskim nakładem finansowym. W TLC przykładamy dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Całkiem niedawno zdobyliśmy nagrodę w XXIV edycji konkursu organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy pod nazwą „PRACODAWCA – ORGANIZATOR PRACY BEZPIECZNEJ”.

W.G.: Podejmują Państwo również wiele inicjatyw promujących bezpieczeństwo w budownictwie.

Ł.O.: Rzeczywiście – naszym zdaniem BHP to nie tylko regulacje i przepisy, ale przede wszystkim edukacja, która powinna być procesem ciągłym i kompleksowym. Jak co roku braliśmy czynny udział w „Tygodniu Bezpieczeństwa”. Przez cały maj organizowaliśmy serię prezentacji tematycznych dla klientów oraz partnerów handlowych na budowach w całej Polsce. Uczestniczyliśmy również w odbywających się 8 czerwca w Olsztynie drugich ogólnopolskich Mistrzostwach Bezpiecznego Montażu Rusztowań. Są one okazją do spotkania się producentów i dystrybutorów rusztowań oraz firm branżowo powiązanych. Te dwa miesiące były naprawdę efektywnym czasem spędzonym na cennej wymianie doświadczeń.

W.G.: Prowadzenie prac na znacznych wysokościach należy do jednych z bardziej niebezpiecznych. Jakie Państwo proponują rozwiązania w tym zakresie?

Ł.O.: Spółka TLC Rental ze swojej szerokiej oferty produktowej proponuje klientom EPS – nowoczesny System Zabezpieczeń Krawędzi, ciągów komunikacyjnych czy otworów technologicznych. Dzięki możliwości szybkiego oraz prostego montażu na każdym etapie budowy, a także wieloletniej trwałości elementów systemu, nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych, jest on dziś najpopularniejszym rozwiązaniem na polskich placach budowy. Produkt spełnia zarówno krajowe, jak i europejskie normy bezpieczeństwa. Posiada również ocenę Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego pod kątem zgodności z normą EN 13374. EPS to gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa rozwiązanie, które w łatwy sposób można dopasować do wymagań konstrukcyjnych budynku. Jest to możliwe dzięki bogatej ofercie mocowań i uchwytów oraz możliwości użytkowania z różnymi systemami stropowymi, m.in. siatkami czy deskami.

W.G.: Rynek produktów oferowanych przez spółkę TLC Rental ma potencjał rozwojowy. Dlaczego warto zastosować rozwiązania właśnie Państwa firmy?

Ł.O.: Przez ponad 10 lat naszej działalności zapracowaliśmy na zaufanie klientów, dostarczając produkty trwałe i solidne. Jesteśmy producentem wszystkich dostępnych w naszej ofercie wyrobów, które są zgodne z europejską normą EN 1090-1 wykonania konstrukcji stalowych i aluminiowych – jest to potwierdzone Certyfikatem wydanym przez TÜV SÜD. Nasza oferta obejmuje profesjonalne doradztwo, sprzedaż, wynajem, transport, montaż oraz serwis. Posiadamy 7 oddziałów w największych polskich aglomeracjach, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Rzeszów i Katowice. Daje to możliwość profesjonalnego i szybkiego działania na miejscu inwestycji, a także przyspiesza prace montażowe oraz serwisowe. Własna flota transportowa pozwala na szybkie i elastyczne zorganizowanie transportu na miejsce wskazane przez klienta. Posiadamy ponad 250 tys. mb ogrodzeń tymczasowych i systemów zabezpieczeń EPS oraz ok. 1200 sztuk schodów i podestów w wynajmie. Dla klienta oznacza to szybką, bezproblemową i pewną obsługę. Ilość wykonanych przez nas realizacji i trwałe relacje z partnerami biznesowymi są świadectwem jakości produktu i skutecznego działania grupy TLC.

W.G.: Jakie są plany rozwoju Grupy na najbliższe lata?

Ł.O.: Zawarta pod koniec ubiegłego roku z Bankiem BGŻ BNP Paribas SA umowa inwestycyjna obejmująca pakiet mniejszościowy udziałów pozwoliła zwiększyć kapitał przeznaczony na dalszy, dynamiczny wzrost firmy. Koniunktura na rynku budowlanym jest bardzo dobra, a nasze plany na najbliższe lata są jasno określone. Grupa TLC osiąga obecnie około 80 mln zł przychodów. Nasz biznesplan zakłada, że corocznie będziemy osiągali ok. 20% wzrost przychodów, z czego aż 70% pochodzić będzie z rynków zagranicznych. Planujemy więc dalszy rozwój, inwestycje, a także umacnianie naszej marki na rynkach światowych poprzez tworzenie kolejnych zagranicznych spółek z Grupy TLC.

W.G.: Dziękuję za rozmowę.

open