Home News PROFIL INŻYNIERA MGR INŻ. ARCH.TOMASZ WISZNIEWSKI KIEROWNIK PROJEKTU STRABAG SP. Z O.O.
PROFIL INŻYNIERA MGR INŻ. ARCH.TOMASZ WISZNIEWSKI KIEROWNIK PROJEKTU STRABAG SP. Z O.O.
0

PROFIL INŻYNIERA MGR INŻ. ARCH.TOMASZ WISZNIEWSKI KIEROWNIK PROJEKTU STRABAG SP. Z O.O.

0
0

Urodził się w 1980 roku w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. W 2005 roku na IV roku studiów rozpoczął pracę w Strabag Sp. z o.o. jako Inżynier Budowy Galerii Krakowskiej. Nieprzerwanie przez 13 lat pracuje w Dyrekcji Budownictwa Ogólnego Strabag, dla której zrealizował wiele ciekawych projektów w całej Polsce. Pełne uprawnienia budowlane posiada od 2009 roku. Jako Kierownik Projektu specjalizuje się również w kontraktach realizowanych w koncernowym modelu teamconcept, który polega na ścisłej współpracy pomiędzy klientem i generalnym wykonawcą od najwcześniejszej fazy projektu. Obecnie jest Kierownikiem Projektu Budowy słynnego „Szkieletora” w centrum Krakowa.

1. Moja specjalizacja Konstrukcje budowlane i inżynierskie, zarządzanie w budownictwie.

2. Ulubiony przedmiot na studiach Organizacja robót budowlanych.

3. Pierwsze i największe/najważniejsze wyzwanie inżynierskie Dwa etapy mojego życia zawodowego ukształtowały mnie w istotny sposób – najpierw pierwsze, a potem największe, najistotniejsze do tej pory wyzwanie inżynierskie. Pierwsze wyzwanie inżynierskie to objęcie po raz pierwszy samodzielnej funkcji kierownika odcinka na budowie Galerii Jurajskiej, gdzie będąc odpowiedzialnym za koordynację prac na wydzielonym obszarze, kierowałem własnym zespołem inżynierów. Najważniejszym jednak i największym zrealizowanym przeze mnie projektem była budowa Centrum Handlowego Zielone Arkady w Bydgoszczy. Był to pierwszy zrealizowany przeze mnie kontrakt w randze kierownika projektu, który udało mi się poprowadzić od fazy kalkulacji poprzez etap przygotowania inwestycji aż do momentu zakończenia budowy i przekazania obiektu do użytkowania.

4. Moja pierwsza praca Inżynier Budowy Galerii Krakowskiej. Od samego początku kariery zawodowej pracowałem na budowie, dzięki czemu miałem niezwykle cenną okazję poznać jej realia. Z budową każdego kolejnego obiektu rozwijałem się, obejmując coraz wyższe stanowiska.

5. Obiekt/budowa, która mnie fascynuje Burdż al-Arab, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

6. Marzenie inżyniera (co chciałbym jeszcze zaprojektować, wybudować) Chciałbym wybudować obiekt, który poprawiłby sytuację mieszkańców miasta najbliższego mojemu sercu, miasta, w którym się urodziłem – Krakowa. W Krakowie spędziłem młodzieńcze lata, tutaj dorastałem, uczyłem się i zacząłem pracować, tutaj mieszkam z rodziną. Problemy Krakowa, zwłaszcza komunikacyjne, nie są mi obce. Pośród wymarzonych inwestycji, które chciałbym zrealizować, na pierwszym miejscu jest zatem krakowskie metro.

7. Ulubiony przepis budowlany Gdy zaczynałem pracę, spotykałem się z sytuacjami, gdy dochodziło do nadużyć i wykorzystywania dalszych podwykonawców przez podwykonawców współpracujących z Generalnym Wykonawcą. W takich wypadkach Generalny Wykonawca często nie miał możliwości w jakikolwiek sposób pomóc pokrzywdzonemu. Uważam, że zmiany w przepisach z 2003 roku określone w artykule 647.1 w części Kodeksu Cywilnego, dotyczące umowy na usługi budowlane wprowadzające tak zwaną odpowiedzialność zbiorową Inwestora, Generalnego Wykonawcy i Podwykonawcy względem roszczeń dalszych podwykonawców, przyczyniły się do poprawy sytuacji na rynku budowlanym w Polsce.

8. Znienawidzony przepis budowlany Uważam, że ustawa Prawo budowlane wymaga sporo zmian. Największy problem stanowi zakres odpowiedzialności Kierownika Budowy. Obecnie realizuje się projekty, na których pracuje nawet ponad tysiąc pracowników. Zgodnie z ustawą Kierownik Budowy odpowiada za wszystkie zdarzenia na budowie. Należałoby wprowadzić w przepisach zmiany, które jednoznacznie określałyby odpowiedzialność w poszczególnych zakresach.

9. Moja odskocznia od problemów (jak odpoczywam, regeneruję siły itp.) W wolny weekend wyruszam z rodziną w góry lub wybieram siłownię, koszykówkę czy squasha. Moją pasją są szachy, odpoczywam również czytając książki. 10. Ostatnio przeczytana książka Walter Isaacson Steve Jobs. Książkę polecam wszystkim dążącym do sukcesu. Pomaga rozumieć, jak wiele pracy i determinacji trzeba, aby go osiągnąć.

10. Ostatnio przeczytana książka Walter Isaacson Steve Jobs. Książkę polecam wszystkim dążącym do sukcesu. Pomaga rozumieć, jak wiele pracy i determinacji trzeba, aby go osiągnąć.

PORTFOLIO Tomasza Wiszniewskiego – chronologicznie od 2005 r. n Budowa Galerii Krakowskiej w Krakowie n Budowa Biurowca Nefryt w Warszawie n Budowa Galerii Jurajskiej Częstochowa n Budowa Galerii Kaskada w Szczecinie n Budowa CH Arabella we Władysławowie k. Ciechanowa n Budowa Centrum Handlowego Felicity w Lublinie n Budowa Galerii Zielone Arkady w Bydgoszczy n Renowacja Galerii Krakowskiej – przebudowa ok. 43 sklepów oraz zmiany designu Galerii w zakresie pasażu, parkingu oraz elewacji n Renowacja Silesia City Center – przebudowa strefy food court n Budowa kompleksu biurowo-hotelowego Unity Centre w Krakowie

 jest częścią europejskiego koncernu budowlanego, lidera w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii z silnym kapitałem własnym. STRABAG jest obecny na polskim rynku budowlanym od ponad 30 lat i realizuje najbardziej prestiżowe i zaawansowane technologicznie inwestycje w segmentach budownictwa ogólnego, infrastrukturalnego i inżynieryjnego. Jako generalny wykonawca oferuje swoje usługi w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej, budownictwa kubaturowego, hydrotechnicznego, energetycznego, przemysłowego i ochrony środowiska. Laboratoria należące do koncernu czuwają nad utrzymaniem najwyższych standardów jakości, prowadząc prace badawcze i wdrażając innowacyjne technologie. STRABAG posiada rozwiniętą sieć wytwórni mieszanek asfaltowych, własne wytwórnie betonu oraz własne kopalnie kruszyw. Dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą specjalistów i najnowszej generacji parkiem maszynowym. W Polsce STRABAG zatrudnia blisko 5 tys. osób.

open