Home News VII KONGRES PORT PC – DOM BEZ RACHUNKÓW
VII KONGRES PORT PC – DOM BEZ RACHUNKÓW
0

VII KONGRES PORT PC – DOM BEZ RACHUNKÓW

0
0

28 lutego 2019 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbył się VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) pod hasłem „Dom bez rachunków”. Patronat Honorowy nad VII Kongresem PORT PC objęły Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz agenda ONZ – UN Global Compact Polska Kongres PORT PC to najważniejsze wydarzenie branży pomp ciepła w ciągu roku. W tym roku zgromadziło ponad 300 osób z branży. Spotkanie miało na celu integrację całej branży, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy specjalistami.

Głównym tematem VII Kongresu PORT PC był „Dom bez rachunków” z pompami ciepła, fotowoltaiką i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Oprócz tego ważnymi tematami były zastosowanie i znaczenie pomp ciepła w przemyśle oraz efektywna elektryfikacja ogrzewania jako najskuteczniejszy kierunek dekarbonizacji w Unii Europejskiej. W panelu dedykowanym Czystemu Powietrzu i budynkom bez rachunków wziął udział m.in. Pan Minister Piotr Woźny – Pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.  Minister Woźny zwrócił uwagę na znaczenie inicjatywy Dom bez rachunków i poparł ideę wsparcia budynków plus energetycznych przez branżę. Z kolei dyrektor agendy ONZ UN Global Compact Kamil Wyszkowski zachęcił całą branże do skupienia się wokół inicjatywy siedmiu organizacji branżowych skupionych w Porozumieniu Branżowym na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE).

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii w świecie energetyki są obecnie systemy fotowoltaiczne. Zastosowany w Polsce system rozliczeń energii elektrycznej opierający się o tak zwany system upustów promuje stosowanie pomp ciepła w budynkach jako urządzeń zwiększających zużycie energii za zarazem pozwalających na realizację budynków bez rachunków za zużytą energię elektryczną, ogrzewanie, ciepłą wodę i chłodzenie. W trakcie kongresu przedstawione zostały praktyczne narzędzia pomagające zaprojektować i dobrać takie instalacje. Jak twierdzi Paweł Lachman – prezes zarządu PORT PC, dzięki starannemu zaprojektowaniu systemu budynku i instalacji, koszty budowy budynków bez rachunku mogą być porównywalne do klasycznych rozwiązań. Dzięki rezygnacji z budowy skomplikowanego dachu, z komina, z pomieszczenia kotłowni czy magazynu opału można zbudować budynek w których koszty zużycia energii i ciepła sprowadzają się tylko do niewielkich kosztów stałych energii elektrycznej.

VII Kongres PORT PC rozpoczął też kampanię informacyjną „Dom bez rachunków” W trakcie sesji poświęconej temu tematowi wystąpili również czołowi eksperci z branży efektywnych budynków. W trakcie Kongresu miała miejsce premiera poradnika „Dom bez Rachunków” przeznaczonego dla branżystów. Jednym z głównych mówców Kongresu był Marcin Popkiewicz, czołowy polski analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko, autor bestsellerów „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”. Marcin Popkiewicz został w tym roku laureatem wyróżnienia PORTPC za wkład w popularyzację wiedzy o zmianach klimatu i odnawialnych źródłach energii w Polsce.

Większość krajów Unii Europejskiej wkroczyła już na drogę zmian w sektorze ogrzewania i chłodzenia, również w Polsce w najbliższych miesiącach musi powstać zintegrowany krajowy plan pozwalający na realizację ambitnych celów klimatycznych w 2030. Kolejny gość: dr Christian Schnell – starszy ekspert Instytutu Jagiellońskiego przedstawił sytuację w zakresie realizacji celu OZE 2020 i 2030 oraz wpływ na rozwój branży pomp ciepła na najbliższych latach. Jak twierdzi Christian Schnell biorąc pod uwagę konieczność neutralności w emisji CO2 w gospodarce, w średniej i dłużej perspektywie nie ma alternatywy dla szerokiego zastosowania pomp ciepła zarówno w budownictwie, ciepłownictwie i przemyśle.

Gość specjalny, Pál Kiss – prezes węgierskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (MAHŐSZ) przedstawił m.in. znaczenie pomp ciepła dużej mocy w przemyśle i ciepłownictwie oraz perspektywy rozwoju branży w Europie.

Podczas kongresu Bogdan Szymański – prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV przedstawił praktyczne wskazówki dotyczące projektowania, doboru i montażu instalacji fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych. Wystąpienie to było częścią sesji pt. „Dom bez rachunków”.

W trakcie Kongresu został rozstrzygnięty konkurs na najlepszy przykład zastosowania pomp ciepła w przemyśle.

Celem Konkursu jest popularyzowanie tematyki pomp ciepła w przemyśle, inspirowanie architektów i projektantów do stosowania tego typu rozwiązań, rozwoju prac naukowo-badawczych związanych z tą tematyką, powielanie istniejących, sprawdzonych w praktyce instalacji, a przez to zwiększanie ilości rzeczywistych aplikacji pomp ciepła w tym sektorze, których skutkiem będzie wzrost udziału OZE oraz poprawa jakości powietrza w Polsce.

Laureaci konkursu:

I miejsce: GEO-TERM POLSKA S.A. za projekt pt. „Kaskada pomp ciepła o mocy 1MW w kopalni „Brzeszcze”.

II miejsce: DiMEN S.C. za projekt pt. „Odzysk ciepła z chłodzenia wtryskarek produkcja tworzyw sztucznych WAŚ Oława”.

III miejsce: GWDA SP. Z O.O. za projekt pt. „Instalacja pomp ciepła do ogrzewania budynków oczyszczalni ścieków z wyłączeniem z eksploatacji kotłowni olejowej”.

III miejsce: PUH GRASANT za projekt pt. „Odzysk ciepła z wody wodociągowej w Wągrowcu”.

Wyróżnienie: GAZUNO LANGOWSKI SP.J. za projekt pt. „Wykorzystanie gazowych absorpcyjnych pomp ciepła do ogrzewania hali centralnego składowania Grene-KRAMP”.

Wyróżnienie: DAIKIN AIRCONDITIONING POLAND SP. Z O.O. za projekt pt. „Pompa ciepła w instalacji grzewczej i klimatyzacyjnej w budynku biurowym”.

W Kongresie wzięli udział przedstawiciele organizacji branżowych, instytucji związanych z rozwojem rynku pomp ciepła w Polsce, przedstawiciele branży grzewczej oraz osoby zainteresowane tematyką efektywnych budynków przyszłości.

Prezentacje z Kongresu dostępne są na stronie internetowej Kongresu, link: http://bit.ly/Prezentacje_VII_Kongres_PORTPC
Poradnik „Dom bez rachunków” dostępny jest pod linkiem: http://bit.ly/Poradnik_dom_bez_rachunkow
Dodatkowe materiały do Poradnika „Dom bez rachunków” dostępne są pod linkiem: http://bit.ly/Poradnik_Dom_bez_rachunkow_materialy

Źródło: PORT PC

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC
Polska Organizacja Rozwoju Pomp Ciepła (PORT PC) jest stowarzyszeniem branżowym, którego celem jest wzmocnienie wizerunku technologii pomp ciepła poprzez stworzenie systemu zarządzania jakością, opracowanie i wdrożenie standardów technicznych oraz certyfikowanie i przeprowadzanie profesjonalnych porad technicznych na europejskim rynku. poziom uznany w skali europejskiej. PORTPC od 2012 roku jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) z siedzibą w Brukseli. Ponadto współpracuje z europejskimi organizacjami branżowymi, w tym z niemieckim BWP i niemieckim stowarzyszeniem inżynierów VDI.

Więcej informacji na stronie: www.portpc.pl

open