Home News JAK PRZYGOTOWAĆ PRZEDSIĘBIORSTWO NA PODWYŻKĘ CEN ENERGII??
JAK PRZYGOTOWAĆ PRZEDSIĘBIORSTWO NA PODWYŻKĘ CEN ENERGII??
0

JAK PRZYGOTOWAĆ PRZEDSIĘBIORSTWO NA PODWYŻKĘ CEN ENERGII??

0
0

Przyszłość związana z cenami energii to wielka niewiadoma. Eksperci branży energetycznej wskazują, że przyjęta ustawa mająca zapobiec podwyżkom i rozwiązania w niej zaproponowane, tylko odwleka problem w czasie, ale go nie rozwiązuje. Działaniem, które może poprawić sytuację firm i wpłynąć na obniżenie rachunków za energię, jest inwestycja w poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Na takie rozwiązanie zdecydowała się Grupa VELUX, która zainwestuje ok. 14 mln zł w wymianę oświetlenia w swoich fabrykach w Gnieźnie i Namysłowie.

Podwyżka cen prądu to temat, który w ostatnim czasie spędza sen z oczu małym gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom oraz samorządom. Tym bardziej, że ostatnio pojawiły się niepokojące doniesienia o napływających wyższych rachunkach za energię mimo zapowiadanego przez rząd zatrzymania podwyżek cen energii.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą ceny energii w 2019 r. zostają ustalone na poziomie taryf i cenników obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Sprzedawcy, którzy w 2019 r. kupią energię na rynku drożej niż ustalona cena sprzedaży, mają dostać zwrot utraconego przychodu z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. W nowelizacji ustawy pojawiły się trzy mechanizmy, które mają zapobiegać podwyżkom w 2019 roku tzn.: obniżenie podatku akcyzowego na energię elektryczną z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95 proc. oraz bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółek obrotu.

Poprawa efektywności energetycznej – sposób na rosnące ceny energii

W kontekście tych ostatnich zawirowań związanych z cenami energii, czy też jej dostępnością działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa przybierają na wadze.

„Analizując sytuację związaną z cenami energii i szukając rozwiązań, które wpłynęłyby na obniżenie kosztów związanych z rachunkami za prąd, podjęliśmy decyzję o modernizacji oświetlenia w naszych fabrykach. Co ważne, działanie to przyczyni się również do redukcji emisji CO2 oraz wpłynie na poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy. Postanowiliśmy również aplikować o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszy Unijnych, co zakończyło się pomyślnie przyznaniem firmie VELUX nieoprocentowanego kredytu” – mówi Robert Purol, dyrektor fabryk w Gnieźnie.

Przedsiębiorstwa, które chcą zainwestować w poprawę efektywności energetycznej mogą skorzystaćz funduszy Unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To największy program finansowany z Funduszy Europejskich nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Środki z tego programu przekazywane są na projekty dotyczące min. gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska czy bezpieczeństwa energetycznego.

Tak właśnie zrobiła firma VELUX. Spółkom produkcyjnym VELUX udało się uzyskać nieoprocentowany kredyt pokrywający 50 proc. kosztów inwestycji z „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 1.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach”. Co więcej, 15 proc. tego kredytu (w kwocie około 1,2 mln zł) może zostać umorzone, po przejściu pozytywnej weryfikacji.

Energooszczędne oświetlenie w fabrykach VELUX

Grupa VELUX zdecydowała się na inwestycję ok. 14 mln zł w wymianę oświetlenia w swoich fabrykach w Gnieźnie i Namysłowie. Inwestycja polega na kompleksowej wymianie oświetlenia na źródła światła typu LED. Działania modernizacyjne obejmują wymianę oświetlenia na stanowiskach roboczych, halach produkcyjnych, magazynach, biurach, przejściach i korytarzach, oświetlenie terenu, opracowanie nowego systemu oświetlenia awaryjnego, a także zintegrowanego systemu sterowania oświetleniem.

Po modernizacji całkowite roczne rachunki za energię elektryczną spadną o około 8 %, zaś biorąc pod uwagę tylko koszty energii zużywanej na oświetlenie to szacujemy, że może być to nawet 40-50% Szacowany okres zwrotu z inwestycji to ok. 4-5 lat. Planowane zakończenie wszystkich prac wykonawczych to koniec 2019 roku.

Gwarancją powodzenia tego przedsięwzięcia jest zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązańw zakresie ekologicznego oświetlenia zakładów produkcyjnych. W przetargu wybrano produkty Industria 3 i zintegrowany system sterowania VERTEX polskiej firmy ES-System, specjalizującej się w dostawie profesjonalnej techniki oświetleniowej dla obiektów budownictwa ogólnego, architektonicznego, mieszkalnego, przemysłowego, specjalistycznego i zewnętrznego.

„Cieszymy się, że możemy współpracować przy tej inwestycji z polskim dostawcą, który oferuje nowoczesne rozwiązania w zakresie oświetlenia zakładów produkcyjnych. Technika poszła do przodu, a nasze dotychczasowe oświetlenie nie spełniało obecnie obowiązujących standardów. Produkty firmy ES-SYSTEM były odpowiedzią na nasze zapotrzebowanie związane z modernizacją oświetlenia. Chcemy, aby nasze produkty były innowacyjne, ale także zależy nam na tym, aby były wytwarzane w najnowocześniejszych zakładach produkcyjnych, gdzie oprócz światła dziennego pracownicy mają dostęp do dobrej jakości, energooszczędnego oświetlenia LED. Inwestycja ta z pewnością wpłynie na zachowanie konkurencyjności produkcji w zakładach VELUX” – mówi Krzysztof Bogdziewicz, dyrektor ds. zarządzania nieruchomościami w Polsce.

Olbrzymią zaletą wdrażanego rozwiązania jest choćby to, że system sterowania dostosowuje oświetlenie LED do natężania światła dziennego, które dociera do hal fabrycznych. Innowacyjny system, który współgra ze światłem dziennym stwarza jeszcze lepsze warunki do pracy.

Moim zdaniem na hali, w której pracuję pozytywną zmianę po wymianie lamp na LED widać gołym okiem. W całym pomieszczeniu jest zdecydowanie jaśniej, co szczególnie jest zauważalne w godzinach popołudniowych. Modernizacja ułatwiła nam codzienną pracę, w tym bieżącą kontrolę jakości na każdym stanowisku roboczym. Po kilku tygodniach od momentu instalacji LED-ów zauważyłem, że moje oczy nie męczą się już tak bardzo jak kiedyś, co także potwierdzają moi koledzy” – mówi Łukasz Lejczak, lider zmiany na dziale aluminium w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.

Modernizacja oświetlenia to również bardzo ważny element realizacji strategii klimatycznej Grupy VELUX, która zakłada obniżenie własnej emisji o 50 proc. do 2020 roku. Po modernizacji w fabrykach będzie funkcjonował system nadzoru nad oświetleniem, który co miesiąc będzie wykonywał testy prawidłowości działania oświetlenia awaryjnego oraz na bieżąco analizował prawidłowość działania oświetlenia.

W ramach tego przedsięwzięcia modernizacyjnego VELUX ubiega się także o tzw. białe certyfikaty, czyli świadectwa efektywności energetycznej wydawane za uzyskany efekt energetyczny, czyli oszczędność energii.

open