Home Biznes i Ludzie Ludzie PRZYSZŁOŚĆ W OŚWIETLENIU
PRZYSZŁOŚĆ W OŚWIETLENIU
0

PRZYSZŁOŚĆ W OŚWIETLENIU

0
0

„To nie produkt tworzy wartość, a możliwości, jakie ze sobą niesie” – to myśl przewodnia pracowników firmy Helvar, która specjalizuje się w tworzeniu koncepcji projektowych oświetlenia. Z Przemysławem Skorupą, Head of Sales CEE Helvar Lighting Intelligence, o najlepszych rozwiązaniach dla konkretnych użytkowników rozmawia Natalia Chylińska-Żbikowska.

Natalia Chylińska-Żbikowska: Mówi się, że miejsce pracy to nasz drugi dom. Jakie rozwiązania powinniśmy zastosować w biurze, aby oświetlenie pozytywnie wpływało na nasze samopoczucie i efektywność pracy?
Przemysław Skorupa: Według badań spędzamy w pomieszczeniach około 90% czasu. Dużą część w pracy i biurze, stąd oświetlenie w budynkach ma duży wpływ na nasze samopoczucie i efektywność. Człowiek jest przystosowany do regularnego rytmu dobowego, w którym to światło, a dokładnie jego intensywność i barwa, jest głównym receptorem mówiącym nam, czy pracować, być aktywnym, czy odpoczywać, spać. Oświetlenie w biurze wpłynie na nas pozytywnie, jeśli będzie zbliżone do światła naturalnego, czyli musi zmieniać się w ciągu dnia (barwa i intensywność). Rano światło powinno być cieplejsze i mniej intensywne, następnie przechodzić w zimną barwę i zwiększać intesywność, by pod koniec dnia ponownie przyjąć barwę cieplejszą. Jak Słońce. Takie możliwości daje system sterowania oświetleniem wraz z odpowiednimi oprawami oświetleniowymi.

N.Ch.: Czym różnią się rozwiązania stosowane w biurach i hotelach?
P.S.: Obie aplikacje są od siebie różne. W biurach spędzamy całe dnie, więc oświetlenie w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy wywiera na nas wpływ regularnie i jest ujednolicone co do pełnionej funkcji. W hotelach mamy szerszy zakres miejsc. Występują tu restauracje, centrum SPA, lobby, baseny itp., których z kolei nie ma w biurach. W tych miejscach system sterowania oświetleniem ma inne zadania i funkcje. Powinien on zapewnić przede wszystkim komfort, a światło musi być cieplejsze, przytulne. Rozwiązanie takiego typu można zaobserwować w warszawskich hotelach Radisson Collection oraz Intercontinental, gdzie system Helvar jest zainstalowany.

N.Ch.: Ważną kwestią w obliczu rosnących cen są koszty energii. Jakie rozwiązania można zastosować, aby jak najmniej uderzały po kieszeni?
P.S.: Koszty energii rosną i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to
zmienić. Stąd wiele firm zaczyna stosować systemy sterowania oświetleniem jako narzędzie do zmniejszenia zużycia energii. Zaoszczędzić można na kilka sposobów, np. zastosować czujniki w miejscach, gdzie ruch nie odbywa się w sposób ciągły. Kolejnym sposobem jest zastosowanie czujnika światła w miejscach z dobrym dostępem słońca, aby oprawy nawet wyłączyć, gdy jest wystarczająco dużo światła. Są też takie możliwości, jak stosowanie harmonogramu, funkcji czasowych, funkcji warunkowych – wiele opcji ponad standardowymi czujnikami.

Fot. arch. Luxon LED

Biura 3M we Wrocławiu

N.Ch.: Spełnienie jakich standardów jest priorytetem podczas tworzenia koncepcji oświetlenia w realizowanych przez firmę Helvar obiektach?
P.S.: Najważniejsze jest dopasowanie systemu sterowania do konkretnego obiektu i potrzeb klienta. Systemy można stosować w przemyśle, biurach, hotelach, szpitalach, szkołach, muzeach itd. Każda z tych aplikacji się różni, każda ma inne potrzeby. Inaczej dobieraliśmy system sterowania w przemysłowych aplikacjach, na przykład browarach w Tychach, Żywcu, Białymstoku, Sierpcu, inaczej w hotelach, jak Sofitel w Warszawie. Jeszcze inne rozwiązania wykorzystano w biurach, takich jak Warsaw Spire, Alchemia w Gdańsku, inaczej w Centrum Misji Afrykańskich w Zaborowie. Ważne jest indywidualne podejście.

Fot. arch. Helvar

Radisson Collection Hotel w Warszawie

N.Ch.: W jakich obiektach z portfolio firmy well-being oraz energooszczędność idą ze sobą w parze?
P.S.: Oczywiście te dwa trendy można, a nawet trzeba łączyć. Myślę, że to jest przyszłość. Koronnym przykładem takiej realizacji jest Sagittarius Business House we Wrocławiu. W tym projekcie zastosowaliśmy funkcję Light over Time. Jest to opcja, dzięki której w ciągu dnia pracy barwa światła zmienia się zgodnie z rytmem dobowym, a dodatkowo zastosowane są czujniki światła. Dzięki nim oświetlenie w biurach ściemnia się, gdy jest odpowiednia ilość światła dziennego. Mamy oszczędność energii i rozwiązanie Human Centric Lighting.

Fot. arch. Lena Lighting

Centrum Misji Afrykańskich z Zaborów

Fot. arch. Helvar

Hotel InterContinental w Warszawie

open