Home Architecture Design RUUKKI DLA BEZPIECZNEGO, CZYSTEGO I ZRÓWNOWAŻONEGO OTOCZENIA
RUUKKI DLA BEZPIECZNEGO, CZYSTEGO I ZRÓWNOWAŻONEGO OTOCZENIA
0

RUUKKI DLA BEZPIECZNEGO, CZYSTEGO I ZRÓWNOWAŻONEGO OTOCZENIA

0
0

Ruukki należy do światowego koncernu stalowego SSAB. To właśnie SSAB oraz LKAB i Vattenfall są autorami inicjatywy HYBRIT: rewolucyjnego podejścia do produkcji stali, w której węgiel koksujący zostanie zastąpiony wodorem.

Produktem ubocznym takiego procesu będzie woda, a nie dwutlenek węgla. Ta innowacyjna koncepcja spotkała się z ogromnym międzynarodowym zainteresowaniem, łącznie z forum ONZ, a jej realizacja wchodzi właśnie w fazę pilotażową dzięki budowie zakładu testowego w szwedzkim Luleå. Ambitnym celem jest stal bez paliw kopalnych do 2035 r., a Ruukki znajdzie się wśród pierwszych beneficjentów tej rewolucji.

Niezrównane własności stali
Nasze komponenty i rozwiązania budowlane bazują na stali – materiale, który można w 100% przetwarzać nieskończoną ilość razy bez pogorszenia jego własności. Stal z recyklingu może być ponownie użyta do tych samych lub nowych zastosowań. W Ruukki wykorzystujemy w procesach produkcji zarówno odzyskaną stal, jak i pozostałości poprodukcyjne.

Efektywna i zrównoważona produkcja
Efektywność produkcji i jak najmniejszy wpływ na środowisko mają dla nas kluczowe znaczenie. W fabryce oraz biurach Ruukki w Obornikach Wlkp. 100% potrzebnej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. Zużycie energii elektrycznej i materiałów eksploatacyjnych systematycznie spada dzięki wprowadzaniu energooszczędnych rozwiązań, np. oświetlenia czy faktur elektronicznych w transporcie. Nieustannie zmieniamy nasze procesy i przyzwyczajenia, by nie obciążać środowiska.

Energooszczędne budynki w standardzie
Produkty i systemy Ruukki znakomicie odpowiadają na potrzeby zrównoważonego budownictwa. Jako jedna z pierwszych firm wprowadziliśmy energooszczędne płyty warstwowe, których zastosowanie pozwala oszczędzić 20% energii grzewczej i chłodniczej w budynkach. W Skandynawii największym zainteresowaniem naszych klientów
cieszą się płyty Ruukki Life, których rdzeń produkowany jest z wykorzystaniem szkła z recyklingu. Odpowiednie poziomy szczelności obudowy i efektywności energetycznej, które zapewniają produkty Ruukki, przekładają się na wyższą punktację w systemach certyfikacji środowiskowej budynków, takich jak LEED czy BREEAM. Intensywne badania i rozwój produktów Ruukki sprawia, że z wyprzedzeniem reagujemy na coraz surowsze przepisy w zakresie charakterystyki energetycznej budynków, a parametry naszych produktów należą do najlepszych na rynku.

Bliżej natury
Troska o środowisko wymaga stałego szukania nowych, czasem niekonwencjonalnych rozwiązań. Nasze płyty warstwowe i okładziny elewacyjne dostępne są z powłoką GreenCoat® Hiarc. GreenCoat® to marka innowacyjnych, powlekanych organicznie stali SSAB, w których związki ropopochodne zastąpiono szwedzkim olejem rzepakowym. Ta unikalna biotechnologia została opatentowana przez SSAB, a stale GreenCoat® są chętnie w ybierane przez architektów, którzy chcą, by ich projekty były nie tylko oryginalne, ale też zrównoważone w możliwie wielu aspektach. Podobnym zainteresowaniem cieszą się stale COR-TEN®. Okładziny elewacyjne bazujące na tej odpornej na warunki atmosferyczne, charakterystycznie rdzawej stali nie wymagają zabiegów konserwacyjnych i naturalnie się starzeją, oszczędzając koszty utrzymania oraz eliminując konieczność używania różnorodnych chemikaliów.

Drugie życie budynków
Ruukki ma też sposób na starsze budynki, które czas swojej świetności mają już za sobą. Zamiast rozbiórki i budowy nowych obiektów, co w dużym stopniu obciąża środowisko, często wystarczy poddać je renowacji. W przypadku obudowy zewnętrznej budynku najczęściej odnawia się jego elewację (jeśli budynek nie wymaga docieplenia) bądź wykonuje termorenowację, czyli dołożenie dodatkowej warstwy izolacji termicznej. W obu sytuacjach świetnie sprawdzają się płyty warstwowe oraz stalowe okładziny elewacyjne Ruukki, które pozwalają nadać obiektom zupełnie nowy, zgodny z aktualnymi trendami architektonicznymi wygląd, a przy tym zapewnić spełnienie wymogów efektywności energetycznej.

open