OLIVIA PRIME
0

OLIVIA PRIME

0
0

Zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa użytkownikom. Dzięki połączeniu dwóch budynków najemcy uzyskali ok. 4 tys. m2 powierzchni na jednej kondygnacji. Oba budynki mają wysokość 55 m. Czym jeszcze zachwycają?

Lena Janiszewska i Mariusz Budźko
BJK Architekci

Olivia Prime to kompleks dwóch budynków z łącznikiem. Jest częścią Olivia Business Centre. Inwestycja zlokalizowana jest przy głównej osi komunikacyjnej Trójmiasta w dzielnicy Oliwa w Gdańsku. Graniczy z terenem etapu VII: Olivia 7 oraz etapu V: Olivia 5, a także z niezabudowaną działką miejską, na której zaplanowano pas drogowy lokalnej ulicy oraz z terenem niezagospodarowanym przeznaczonym pod funkcję bliźniaczą: biurową i usługową.

Jako pierwszy wybudowano Prime A (15 kondygnacji naziemnych oraz 3 podziemne), który nawiązuje skalą i akcentami do Olivia 6. Jest wysunięty z linii pierzei, stanowi akcent w ciągu Alei Grunwaldzkiej. To pierwszy budynek przy nieistniejącej jeszcze ulicy Nowej Sudeckiej. Podcień wejściowy jest kontynuacją ciągu pieszego wzdłuż pierzei zespołu OBC. Obiekt wyróżniają zaokrąglone narożniki, anodowane aluminiowe akcenty (poziome pasy) i pionowe listwy z iluminacją LED. Uwagę przyciągają loggie oraz taras na dachu (kondygnacja 16.), a także tarasy z pergolami. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna jako słupów konstrukcyjnych fasady w części parterowej budynku.

Olivia Prime B (robocza nazwa Olivia 8) to trochę mniejszy bliźniak do pary z Prime A. Wraz z nim buduje pierzeję projektowanej ulicy Nowej Sudeckiej. To najnowszy element kompleksu. – Elewacja jest w pewnym sensie negatywem Prime A. Została utkana z modułów zamkniętych w ramach z aluminiowych okładzin anodowanych. W każdym module znajdują się dwa pola stałe i jedno okno rozwierne. Akcentami w fasadzie są szklane wykusze – w formie przeskalowanych paneli okładzin. Na dachu znajduje się taras zielony dostępny dla pracowników – opisuje Mariusz Budźko, architekt BJK Architekci, współautor projektu. Pomiędzy Prime A i Prime B znajduje się 13-kondygnacyjny łącznik, na którym również zaplanowano taras. Od strony Olivia Star zaprojektowano podcień z kolumnami odlewanymi z białego betonu w szalunku z reliefem. Zwiększa on przestrzeń między budynkami STAR i Prime, a także formuje drugi plac w zespole OBC, gdzie zaplanowano miejsce na zieleń i małą architekturę.

Konstrukcja
Olivia Prime zaprojektowano w technologii żelbetowej. Budynek posiada konstrukcję szkieletową z płyt stropowych wspartych na obwodowych i wewnętrznych belkach oraz słupach i ścianach monolitycznych trzonu komunikacyjnego (szybów windowych oraz klatek schodowych). Ściany kondygnacji podziemnych zaprojektowano jako żelbetowe monolityczne. Stropy kondygnacji podziemnych wykonano z płyt typu HC, Filigran oraz stropów monolitycznych opartych na zewnętrznych ścianach nośnych i belkowaniu wspartym na słupach. Z kolei stropy kondygnacji nadziemnych wykonane są z żelbetowych, prefabrykowanych, kanałowych płyt HC, Filigran, opartych na żelbetowych belkach obwodowych i wewnętrznych oraz słupach wewnętrznych i ścianach centralnie zlokalizowanego trzonu komunikacyjnego. Fundamenty w części głównej budynku – trzon główny budynku oraz „mały trzon” obejmujący dwie dodatkowe windy garażowe posadowiono na dwóch żelbetowych płytach fundamentowych wspartych na wzmocnionym podłożu gruntowym. W części podziemnej znalazły się dodatkowo zbiorniki wodne (dwa zbiorniki ppoż. i zbiornik retencyjny).

Udogodnienia
Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wejście do budynku zaplanowano z poziomu terenu. Poza tym układ wind osobowych prowadzących od poziomu P3 do poziomu technicznego na dachu pozwala na swobodne przemieszczanie się po kompleksie. Co więcej, na każdej kondygnacji części nadziemnej zaplanowano toalety dla niepełnosprawnych.

Czyste powietrze to kluczowy element naszego zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia tzw. syndrom chorego budynku (ang. Sick Building Syndrome) oraz zespół chorób związanych z budynkiem (ang. Building Related Illnessess – BRI), te bezpośrednio związane są z powietrzem, jakim oddychamy. Zbyt niska lub wysoka temperatura wpływa na obniżenie wydajności pracy nawet o 9%. W kompleksie Olivia Business Center oraz Olivia Prime architekci kontynuowali stosowanie rozwiązań fasadowych z otwieranymi oknami, aby zapewnić najwyższy komfort w tym zakresie.


Fot. arch. BJK Architekci

open