Home IT&BIM BIM TO RATUNEK
BIM TO RATUNEK
0

BIM TO RATUNEK

0
0

Coraz więcej firm, organizacji, a nawet jednostek rządowych zaczyna zdawać sobie sprawę, że tradycyjne podejście do budowy to już przeszłość. Obecna, kryzysowa sytuacja jeszcze dobitniej to pokazuje i zmusza do wdrażania nowych rozwiązań. Tu z pomocą przychodzi BIM, który może być ogromnym wsparciem w czasach kryzysu i nadciągających po nim zmianach.

Frescon jako firma konsultingowa, świadcząca usługi BIM dla średnich i dużych firm budowlanych w całej Europie, może na bieżąco obserwować, jak BIM sprawdza się na polu walki. Rozwiązania BIM przychodzą nam z ratunkiem we wszystkich obszarach pracy nad projektem i na każdym jego etapie.

Etap przygotowawczy
Tradycyjnie wykonanie pomiarów terenu czy konstrukcji to zadanie czasochłonne, a także wymagające zaangażowania całej ekipy. W obecnej sytuacji, przy ograniczeniu możliwości przemieszczania się i obowiązku dystansu, z pomocą przychodzi BIM pod postacią dronów oraz urządzeń do skanowania. Jedna osoba w krótkim czasie może wykonać wysokiej jakości skan wraz z trójwymiarową reprezentacją całego terenu lub obiektu. W bezpieczny sposób uzyskujemy wszystkie informacje potrzebne do dalszej pracy w zespole, który następnie komunikuje się poprzez wideokonferencje i wykorzystuje dane zapisane w chmurze. Taki styl pracy umożliwia podjęcie bardzo szybkich decyzji oraz wychwycenie problemów i kolizji już na początkowym etapie projektu.

Budowa
Na chwilę obecną największym wyzwaniem dla branży budowlanej jest powrót pracowników na budowę. Nasi klienci opracowali kilka sposobów, które umożliwiają im bezpieczne otwieranie placów budowy. Jednym z tych rozwiązań jest planowanie rozmieszczenia pracowników przy pomocy programu Synchro, w oparciu o metodykę BIM 4D, która pozwala na tworzenie, analizowanie i wizualizację ruchu personelu na miejscu budowy, pod względem lokalizacji oraz branży. Taki sposób prezentacji daje klientowi dokładny wgląd w to, gdzie mogą pojawić się problemy z powodu przekroczenia liczby pracowników na danym obszarze. Pozwala to też na szybką reakcję i modyfikację harmonogramu prac budowlanych oraz skuteczniejsze prognozowanie rozpoczęcia i zakończenia prac dla każdej branży czy ekipy.

Obsługa i konserwacja
Każdy prawidłowo wykonany projekt BIM dostarcza również w pełni skoordynowany model AIM (Asset Information Model), który zawiera wszystkie dane powykonawcze, w tym geometrię oraz informacje niezbędne dla efektywnego zarządzania i eksploatacji obiektu. Korzyści dla użytkownika końcowego (klienta, dewelopera itp.), szczególnie w obecnej sytuacji, są widoczne gołym okiem. Dzięki pełnej reprezentacji BIM 3D np. szpitala, hali produkcyjnej, a nawet budynku biurowego nasi klienci mogą w ciągu zaledwie kilku godzin przeanalizować, w jaki sposób wdrożyć zasady dystansu społecznego. Czynniki takie jak powierzchnie, odległości i przeglądy najczęściej uczęszczanych przestrzeni można bardzo szybko analizować oraz wizualizować w środowisku 3D. Co jednak najważniejsze, można wykonać symulację oraz zademonstrować ją online osobom, które będą korzystały z obiektu po jego ponownym otwarciu. Personel dostaje jasny przekaz, w jaki sposób będzie mógł kontynuować pracę w bezpiecznym otoczeniu.

Korzyści BIM jest wiele i można by je długo wymieniać. Pytanie, czy to się rzeczywiście opłaca? Wdrożenie technologii BIM jest znaczną inwestycją zarówno od strony finansowej, jak i czasowej. Z naszego doświadczenia możemy w 100% stwierdzić, że jest to inwestycja warta swoich kosztów, a w dobie obecnego kryzysu widzimy to jeszcze wyraźniej. Decyzja o wprowadzeniu BIM otworzyła nam okno na europejski rynek i ułatwiła pracę całego zespołu. Wszyscy nasi klienci, a także my, bardzo szybko przekonaliśmy się, że dokonaliśmy
właściwego wyboru.

www.frescon.eu


Fot. arch. Frescon Sp.z.o.o

open