Home Architecture Design JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE Magdalena Ignaczak, Jacek Kunca
JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE Magdalena Ignaczak, Jacek Kunca
0

JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE Magdalena Ignaczak, Jacek Kunca

0
0

Magdalena Ignaczak, Jacek Kunca
Absolwenci Politechniki Warszawskiej. Zaraz po studiach w 1992 r. rzucili się na głęboką wodę i założyli własną autorską pracownię JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE, którą prowadzą do dnia dzisiejszego.

JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE
Filozofią pracowni od początku było i jest nadal kompleksowe oraz jednoczesne projektowanie jako nierozerwalnej całości architektury i wnętrza oraz otoczenia budynku (ogrodu, małej architektury).
Nie projektują dużo, ponieważ starają się (nie zawsze się to udaje) realizować swoje projekty, a to zajmuje czasem kilka lat. Uważają, że projekt jest jedynie drogą, a celem jest zrealizowany budynek, gdzie architektura oraz wnętrze są jednością i wzajemnie na siebie oddziałują. Nie gonią za chwilowymi modami. Lubią patrzeć, jak funkcjonuje zrealizowany budynek, czy wszystkie założenia teoretyczne sprawdziły się w użytkowaniu. Uważają, że precyzyjne i staranne wykończenie, dobór nawet najdrobniejszych detali jest możliwy, kiedy nadzorują i realizują swoje projekty. Dzięki temu mogą dopracowywać, a nawet modyfikować projekt aż do samego końca, bez uwięzienia w zakończonej dokumentacji projektowej. Wymaga to czasu, zrozumienia i docenienia architekta przez inwestora, co nie jest ani oczywiste, ani łatwe, ponieważ w Polsce nie szanuje się architekta ani jego pracy. Ich pracę szybciej doceniają zagraniczne firmy, które umieszczają zaprojektowane i zrealizowane przez nich budynki na listach swoich obiektów referencyjnych. Niedawno zostali też ambasadorem firmy Geberit.

1. Motto projektowe i życiowe
Po pierwsze: nie szkodzić. Architektura pozostaje w krajobrazie czy przestrzeni publicznej wiele lat (czasami straty są nie do naprawienia). Po drugie: im trudniej, tym lepiej. Im więcej ograniczeń, tym powstają ciekawsze projekty. Po trzecie: zawsze walczyć do końca.

2. Autorytet/guru architektoniczny
Imhotep – pierwszy znany z nazwiska architekt, autor pierwszej piramidy – piramidy schodkowej w Sakkarze dla faraona Dżesera, za życia otoczony wielkim szacunkiem i kultem. Frank Lloyd Wright – cały czas inspiruje kolejne pokolenia architektów, potrafił projektować budynki jako całość, architekturę i wnętrza aż po najmniejsze detale. Całe życie poszukiwał. Najciekawszy budynek – ikoniczne muzeum Guggenheima w Nowym Jorku – projektował do końca życia. Zmarł w wieku 92 lat.
Zaha Hadid – pierwsza kobieta architekt o światowej sławie, za upór, oryginalność, nowatorstwo, wszechstronność, od projektów wielkich budynków aż po designerski projekt kuchni.

3. Dom marzeń
Własny czy dla klienta?
Na końcu świata, na wyspie lub wybrzeżu, wpisany w otoczenie, z powalającym widokiem, na skałach nad oceanem, z ogromnymi przeszkleniami otwierającymi się na bezkresny dziki krajobraz.

4. Najbardziej udany projekt
Zawsze ten następny, ale teraz najbardziej cenionym przez nas zrealizowanym budynkiem jest Intop Office, który otrzymał nagrodę Top Builder w 2018 roku oraz wzbudził zainteresowanie na świecie i jako jeden z nielicznych budynków z Polski został umieszczony na najbardziej prestiżowym portalu architektonicznym na świecie – Archdaily, a w lutym 2021 roku zostanie zaprezentowany w książce CRITICAL SKILLS FOR SOLVING DESIGN PROBLEMS australijskiego wydawnictwa THE IMAGESPUBLISHING GROUP. Budynek został obiektem referencyjnym dla wielu firm m.in. RUUKKI, SSAB, GIRA, BALMA.

Projekt jest jedynie drogą, a celem jest zrealizowany budynek, gdzie architektura oraz wnętrze są jednością i wzajemnie na siebie oddziałują.

5. Projekt – zjadacz czasu
Projekt, który jest realizowany dla toksycznego klienta, który nie wie, czego chce, wielokrotnie cofa się do założeń projektowych, aby wywrócić wszystko do góry nogami, nieustannie usiłuje wymusić wprowadzanie
wykluczających się zmian i nie szanuje pracy architekta ani samego architekta.

6. Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji
Wszystko, czasami rzeczy zupełnie przypadkowe. Trzeba mieć zawsze wyostrzone zmysły i na wszystko zwracać uwagę, np. kadr z filmu, przyroda, wzór czy kolor na tkaninie, zdjęcie, sztuka, obraz na wystawie itd.

7. Ulubione rozwiązanie (materiałowe, technologiczne), którego często używam
Cały czas eksperymentujemy i poszukujemy czegoś nowego, ale zawsze wierni druhowie to beton, kamień, stal czarna oraz stal kortenowa, wielkie przeszklenia wewnątrz i na zewnątrz, gabiony oraz drewno.

8. Zaleta i wada architekta, która najbardziej rzuca się w oczy
Czasami te same cechy mogą być zarówno wadą, jak i zaletą. Upór, perfekcyjna dbałość o szczegóły, wrażliwość, poczucie własnej wartości i cenienie swojej pracy. Zaletami na pewno są: wszechstronność, wyobraźnia, łączenie sztuki z naukami ścisłymi. WIĘCEJ

Architekturę należy oceniać oraz poddawać krytyce tak samo jak każdą działalność artystyczną i nie należy się tego bać.


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open