Home Biznes i Ludzie Sprawozdania finansowe – obowiązek czy dobra wola firmy
Sprawozdania finansowe – obowiązek czy dobra wola firmy
0

Sprawozdania finansowe – obowiązek czy dobra wola firmy

0
0

Sprawozdania finansowe w KRS – dlaczego firmy ich nie składają i dlaczego jednak warto to robić?

Wywiad z Tomaszem Starzykiem z Bisnode Polska

Składanie sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym to obowiązek, a nie zrobienie tego jest zagrożone karą grzywny lub nawet więzienia. Mimo to nie wszyscy się z niego wywiązują. Z czego to, pana zdaniem, wynika?

-Rzeczywiście wiele firm tego nie robi. Powodów jest tyle, ile nierzetelnych przedsiębiorstw. Głównym powodem, szczególnie w przypadku małych i średnich firm, jest brak zgody na publikacje danych samego właściciela firmy. To często wiąże się z powodami osobistymi, czy też cechami charakteru. W przypadku firm dużych – o braku publikacji często decyduje polityka korporacyjna. Poza tym innym powodem jest choćby obawa przed wglądem w dane przez firmy konkurencyjne.

To proszę teraz powiedzieć, dlaczego jednak mimo wszystko warto publikować dane finansowe?

– Zwiększa to wiarygodność i przejrzystość prowadzonej działalności. Umożliwia m.in. ocenę ryzyka współpracy z daną firmą dla firm ubezpieczających transakcje kredytowe, co przekłada się np. na brak kosztownych zabezpieczeń majątkowych. Poza tym przejrzystość pozwala na szybką ocenę kredytową dla banków i analizę klientów. Przyśpiesza to podjęcie decyzji kredytowej i zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku dostarczanie części dokumentów.

A czego możemy się dowiedzieć o przedsiębiorstwie na podstawie raportu przygotowanego przez waszą firmę?

Raporty korzystają z wielu źródeł informacyjnych: rejestrowych, branżowych oraz typowo marketingowych. Pozwala to klientom uzyskać w bardzo krótkim czasie pełną informację na temat kontrahenta, począwszy od potwierdzenia jego danych rejestrowych, informacji o danych finansowych (sprawozdania składane w sądach gospodarczych), zdarzeniach prawnych (rejestr upadłości i likwidacji), po dane zamieszczone w różnych portalach internetowych, prasie lub po prostu z wywiadu z przedstawicielem kierownictwa firmy.
– Dodatkowo informacja o firmie wzbogacona jest o dwa istotne źródła: informacje o tzw. moralności płatniczej podmiotu oraz powiązania kapitałowe z firmami zagranicznymi. Pierwsze z tych źródeł informuje o historii zaległości płatniczych podmiotów. Drugie źródło to największa na świecie baza danych podmiotowi powiązań licząca w tej chwili ponad 365 min firm z ponad 220 krajów na świecie. A podstawową wartością raportu handlowego jest rekomendacja współpracy z danym partnerem handlowym. W przypadku negatywnej oceny nasz klient powinien zastanowić się, czy takie ryzyko jest dla niego opłacalne.

WIĘCEJ NA BISNODE.PL

 

open