Home Architecture Design Najlepsi z najlepszych wyróżnieni przez SARP
Najlepsi z najlepszych wyróżnieni przez SARP
0

Najlepsi z najlepszych wyróżnieni przez SARP

0
0

Najbardziej prestiżowe w Polsce wyróżnienia architektoniczne w końcu zostały rozdane. Kogo doceniło tym razem Stowarzyszenie Architektów Polskich?

28 maja 2021 r. w Pawilonie Wystawowym SARP odbyła się uroczystość wręczenia laureatom Medali SARP „Bene Merentibus”, a także Nagrody Honorowej, przyznawanych osobom szczególnie zasłużonym dla szeroko pojętej architektury polskiej. Podczas gali poznaliśmy również laureatów XXIV edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze 2020 na najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany do końca 2019 r. w Polsce, organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu.

– Uroczystość wręczenia nagród i medali Stowarzyszenia Architektów Polskich jest świętem architektonicznym nie tylko dla środowiska zawodowego. Od lat to wydarzenie odbywa się na początku grudnia w Pawilonie Wystawowym SARP na Foksal w Warszawie. Z powodów epidemicznych termin ten został przesunięty na koniec maja 2021. Tak więc nagrody oraz medale za rok 2020 były wręczane z półrocznym przesunięciem. Takie rozwiązanie stwarzało namiastkę wspomnianego święta, w którym mogło uczestniczyć 50 osób wraz z liczną rzeszą gości online. Wręczenie Honorowej Nagrody SARP połączone z wystawą dorobku twórczego Laureata to wzruszający moment tego wydarzenia. Wystawa ta ma wyjątkowy charakter i składa się z 25 makiet wykonanych z drewna. Z kolei laureaci Medalu „Bene Merentibus” to osobowości, których nie trzeba specjalnie przedstawiać – ich wkład w promocję architektury jest nie do przecenienia, a XXIV edycja konkursu Polski Cement w Architekturze pokazuje, że polska architektura jest w znakomitych rękach twórców – podsumowuje arch. Bohdan (Biś) Lisowski, Prezes SARP.

Laureatem Honorowej Nagrody SARP 2020 został Zbigniew Maćków, z którym rozmowę można przeczytać w dziale Architektura&Design na str. 6. O nagrodzonych w XXIV Edycji Konkursu Polski Cement w Architekturze 2020 zamieścimy więcej informacji w numerze sierpniowym.

open