Home Architecture Design Ekologia w parze z akustyką – praktyczne wskazówki
Ekologia w parze z akustyką – praktyczne wskazówki
0

Ekologia w parze z akustyką – praktyczne wskazówki

0
0

„Kończymy projekt aranżacji biura dla dużego klienta. Wszyscy są zadowoleni, nagle klient pyta: a co jest ekologiczne w tym projekcie? Bo chcielibyśmy się pochwalić“. Co zrobić, żeby nie znaleźć się w takiej sytuacji? Jak projektować faktycznie bardziej ekologiczne wnętrza biurowe z uwzględnieniem akustyki?

MAGDA SZUBERT
Concept Development Manager – Office environments

Pomimo tego, że wiele firm w swoje strategie ma wpisane dążenie do neutralności klimatycznej, takie historie jak opisana wciąż się zdarzają. Niektóre rozwiązania, jak maksymalizacja dostępu do światła dziennego czy ponowne użycie mebli, są już od dawna stosowane w biurach i gładko wpisują się w ekologiczne projektowanie. Często brakuje jednak podstawowego filaru „zielonego biura” – świadomego doboru materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia. W konsekwencji aranżacje pozostawiają większy ślad środowiskowy. Radzimy, jak tego uniknąć.

Zwracanie uwagi na dane środowiskowe materiałów akustycznych i innych elementów wyposażenia wnętrz to filar projektowania bardziej ekologicznego – Fot. arch. Ecophon

Panele ścienne Ecophon Akusto montowane na metalowe zaczepy można łatwo przenosić – Fot. arch. Ecophon

Rada 1.
Wspólna decyzja na możliwie wczesnym etapie
Priorytetowe podejście do wpływu aranżacji na środowisko to temat na pierwszą rozmowę o biurze między architektem a inwestorem. Niezbędne jest określenie, co się składa na takie podejście, jak jest realizowane w praktyce oraz jak komunikowane wszystkim uczestnikom procesu.

Rada 2.
Bazuj na konkretach
Możliwie wcześnie należy określić parametry środowiskowe, które będą decydować
o wyborze produktów. Najczęściej jest to ślad węglowy dla całego cyklu życia, procent surowca z recyklingu oraz praktyczna możliwość ponownego przetworzenia materiału. Istotna jest też klasa określająca poziom emisji lotnych związków organicznych do pomieszczenia, co ma wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na zdrowie użytkowników wnętrz.

Rada 3.
Żądaj dowodów
Wybierając produkty, poproś o dokumentację potwierdzającą ich właściwości środowiskowe. Najpopularniejszym dokumentem jest Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD), która powinna być potwierdzona przez niezależną instytucję. Zawiera informacje na temat m.in. śladu węglowego, procenta surowca pochodzącego z recyklingu czy klasy emisji LZO. Poziom emisji lotnych związków organicznych może być tam określony poprzez fiński znak M1 czy francuską klasyfikację VOC.

Wymaganie deklaracji EPD ma głęboki sens – pozwala dokonać porównania i podjąć świadomą decyzję w oparciu o konkretne dane. Motywuje też producentów do badań swoich produktów. Wyniki pozwalają określić kierunek koniecznych zmian w technologii produkcji, wyborze poddostawców czy sposobie dystrybucji.

Rada 4.
Uważaj na „haczyki”
Porównując parametry środowiskowe, zwróć uwagę, czy badania odnoszą się do całego cyklu życia, do konkretnego, jednego rodzaju produktu oraz do kompletnego rozwiązania. Warto dowiedzieć się, gdzie rozwiązania były wyprodukowane.

Rada 5.
Weź pod uwagę trwałość produktu, ponadczasowość i faktyczną możliwość demontażu
Produkty, które łatwo się czyści, nie kruszą się i nie odkształcają z biegiem czasu, posłużą dłużej. Można będzie je również ponownie zastosować w innym miejscu. Mamy klientów, którzy wyspy akustyczne wolnowiszące Ecophon Solo przenoszą oraz wykorzystują już w trzeciej lokalizacji. Mamy też takich, którzy z używanych wcześniej płyt modułowych Ecophon Focus tworzą sufity wyspowe i dostosowują je do nowego układu stanowisk w biurze. Przenoszenie do nowych lokalizacji paneli ściennych Ecophon Akusto jest już standardową praktyką. To wszystko się da zrobić, jeśli materiał jest trwały, łatwy w utrzymaniu w czystości i o uniwersalnym, ponadczasowym designie

Rada 6.
Nie rezygnuj, ale wybieraj świadomie
Nie rezygnuj z niczego, co ma istotny wpływ na dobrostan użytkowników i funkcjonalność przestrzeni. Wybieraj jednak to, co ma mniejszy wpływ na środowisko. Dobra akustyka, oświetlenie, wysoka jakość powietrza mają znaczenie. W przemyślanie zaprojektowanych, zdrowych dla ludzi wnętrzach biurowych firmy zostają dłużej. A to jest najlepsze
dla środowiska.

Z płyt sufitu modułowego może powstać elastyczna do aranżacji wyspa – Fot. arch. Ecophon

DLACZEGO O TYM PISZEMY?
Wierzymy, że jako producenci mamy dużą odpowiedzialność na sobie, bo projektanci używają tego, co im udostępniamy! Tę odpowiedzialność trzeba na siebie wziąć – faktycznie działać i dostarczać wiarygodne tego dowody. W Ecophon od kilkunastu lat pracujemy nad obniżeniem śladu środowiskowego. W efekcie nasze sufity akustyczne oraz panele ścienne mają niższy ślad węglowy niż inne rozwiązania dostępne na rynku, a także stały, wysoki procent surowca z recyclingu. Dbając o transparentność i łatwy dostęp do informacji, udostępniamy wszystkim zainteresowanym dokumentację dotyczącą standardów produkcji oraz rzetelnie opracowane deklaracje środowiskowe EPD dla każdego produktu oddzielnie i dla całego cyklu życia. Na tym nie poprzestajemy, bo proces obniżania wpływu na środowisko to ciągła nauka, a także praca.

open