Home Architecture Design Inwestycja oczami rowerzysty
Inwestycja oczami rowerzysty
0

Inwestycja oczami rowerzysty

0
0

Rower to jedna z najpopularniejszych form rekreacji w naszym kraju. Widzimy, co dzieje się w sezonie w lasach, parkach, miejscowościach turystycznych, a przede wszystkim w serwisach rowerowych. Od kilku lat ich obecność sukcesywnie wzrasta także w centrach miast. O problemach rowerzystów i próbach ich rozwiązania opowiada RADOSŁAW KOZUBSKI, Założyciel Bike2BOX.

Natalia Chylińska: Prawie na każdym balkonie widać rower. Staje się on coraz bardziej modny?

Radosław Kozubski: Bycie eko i fit już dawno przebiło się do mainstreamu. Ostatnie dwa pandemiczne sezony wiosennoletnie to istna eksplozja popytu na rowery, spowodowana obawą o własne zdrowie (unikamy transportu publicznego), ale też większą ilością czasu, jaki zyskaliśmy w trybie pracy zdalnej. Jednak moim zdaniem to zmiana polityki miast oraz rozbudowa sieci dróg rowerowych mają największy wpływ na wzrost ruchu rowerowego.

N.Ch.: Będziemy zatem drugą Holandią?

R.K.: Nie tak szybko. Szacujemy, że w Polsce ok. 33–35% obywateli ma rowery, w Europie ten wskaźnik to 70%, a w Holandii i Danii sięga 90%. Mamy jeszcze sporo do nadrobienia, jakieś 20 milionów rowerów. Nie chodzi tylko o ich liczbę, ale zwiększenie poczucia bezpieczeństwa samych rowerzystów, a także rozbudowę infrastruktury towarzyszącej, np. parkingów rowerowych.

N.Ch.: Czy zatem na balkonach będziemy mieli jeszcze więcej rowerów?

R.K.: Obawiam się, że w najbliższym czasie tak. Osiedla mieszkaniowe w większości nie są przystosowane do przechowywania rowerów. Mieszkaniówka w porównaniu do biurowców jest bardzo opóźniona, stąd właśnie te zastawione balkony i klatki schodowe. Na szczęście pojawiają się pierwsze jaskółki w postaci zapisów w miejscowych planach, wymuszających budowę parkingów rowerowych czy wiat. Dużo lepiej wypada branża biurowa, która zauważyła potrzebę tworzenia dla swoich najemców rozbudowanych parkingów rowerowych.

N.Ch.: A co Wy jako Bike2BOX macie do zaoferowania?

R.K.: Metry kwadratowe. Od początku działalności skupiamy się na optymalizacji projektów budowlanych pod kątem maksymalizacji liczby przechowywanych rowerów na niewielkiej powierzchni. Mamy własne systemy wieszaków rowerowych – Twist i BikeUP, które umożliwiają uzyskanie wskaźnika 1 rower na 1 m2, kiedy zwyczajowo są to 2 m2. Od 2019 roku jesteśmy też przedstawicielem holenderskiej marki Velopa, która jest światowym liderem w branży przechowywania rowerów. Inwestor lub architekt może liczyć na nasze wsparcie już w fazie koncepcji. Jest cała masa szczegółów, jakie mają wpływ na jakość projektu, dlatego często jesteśmy proszeni o analizę usability, czyli spojrzenie na przyszły budynek oczami rowerzysty. W tym roku tylko na warszawskim rynku ukończyliśmy takie projekty, jak: Skyliner, Warsaw HUB i UNIT, ArtNorblin, Mennica Legacy Tower czy pierwszą część Varso. To są już tysiące nowych miejsc parkingowych.

N.Ch.: A co z balkonami?

R.K.: Od wielu miesięcy pracujemy z projektantami użytkowymi nad linią produktów dla klienta indywidualnego. Nie mogę jeszcze zdradzić zbyt wiele, ale mam nadzieję, że będzie to nowa jakość na rynku.


Fot. arch.Bike2BOX

open