Home Biznes i Ludzie PRZYGOTOWUJEMY SIĘ, BY BUDOWAĆ NAWET NA… MARSIE
PRZYGOTOWUJEMY SIĘ, BY BUDOWAĆ NAWET NA… MARSIE
0

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ, BY BUDOWAĆ NAWET NA… MARSIE

0
0

Grupa Adamietz ze Strzelec Opolskich pnie się w kolejnych rankingach generalnych wykonawców obiektów kubaturowych. W szczególności przemysłowych, logistycznych, użyteczności publicznej i mieszkaniowych. Spółka szturmem zdobyła zaufanie inwestorów. Właściciel, Rajmund Adamietz, dzięki swojej konsekwencji przekształcił małą rodzinną spółkę w przedsiębiorstwo zatrudniające ponad tysiąc pracowników w segmencie budownictwa. Opowieścią o trudnym dążeniu do nieustannego rozwoju dzielą się z nami Rajmund Adamietz, Prezes Zarządu, oraz Szczepan Kusibab, Wiceprezes Zarządu.

Builder: Co jest fundamentem tak dynamicznego rozwoju?

Rajmund Adamietz: Doskonali fachowcy, którzy nie boją się nieustannie stawianych przed nimi wyzwań. Staram się zawsze ich wspierać i motywować. W naszej firmie nie uznajemy powiedzenia, że czegoś się nie da. Szukamy rozwiązań. Dzięki profesjonalizacji procesów spółka jest zarządzana w sposób przejrzysty. Mimo tego, że się rozrastamy, zachowuje rodzinny charakter.

Wiceprezes Zarządu Szczepan Kusibab

Szczepan Kusibab: Nie popadamy w rutynę, cały czas dbamy o wprowadzanie innowacji, nowoczesnych rozwiązań. Mamy własne biuro projektowe, pracownię badawczą, fabryki materiałów budowlanych. W tym bardzo nowoczesną linię produkcji płyt warstwowych pod marką Arpanel. Dzięki naszym spółkom jesteśmy w dużej mierze niezależni przy realizacji inwestycji. Znaczną część materiałów wykorzystywanych na naszych budowach wytwarzamy sami. Co najważniejsze, mamy wpływ na ich jakość i dostępność, co w aktualnej sytuacji rynkowej jest absolutnie kluczowe przy realizacji celów.

B: W 2020 roku epidemia zahamowała rozwój wielu branż, ale budownictwo nie odczuło dotkliwie jej skutków. Inwestycje szły pełną parą. Czy w tym roku jest podobnie?

R.A.: Jest jeszcze lepiej. Tylko w spółce Adamietz przewidujemy ponad miliard złotych obrotu. Nasze ostatnie budowy to między innymi: hala firmy Broekelman należącej do koncernu Knauf Interfer SE (realizacja zdobyła tytuł Budowy Roku Opolszczyzny), magazyn koncernu Coca-Cola HBC w Radzyminie, hale dla PSA/Opel/Stelantis Manufacturing w Gliwicach, Capchem w Śremie (klient z Chin) czy Eko-Okna w Kornicach (jeden z największych producentów stolarki otworowej w Europie). To tylko kilka przykładów z Polski. Na rynku niemieckim, który staje się dla nas coraz istotniejszy, kończymy budowę fabryki dla Ciech SA oraz budujemy fabrykę dla Tesli pod Berlinem. To jeden z największych placów budowy w Europie, konkurujemy tam skutecznie z niemieckimi firmami.

S.K.: Permanentnie wzrastają obroty i zatrudnienie w spółce. W ostatnim roku tylko w głównej spółce przyjęliśmy 120 pracowników, była to przede wszystkim kadra inżynierska. Nie mamy problemów ze znalezieniem ludzi do pracy. Cała grupa Adamietz ma opinię dobrego pracodawcy. Gwarantujemy profity pozapłacowe, a także stabilność zatrudnienia i możliwości rozwoju. To niby oczywistości na dzisiejszym rynku, ale kluczem jest szacunek oraz uznanie dla pracowników, a o to w firmie bardzo dbamy. W ubiegłym roku zdobyliśmy 9. miejsce (wśród 300 firm) w prestiżowym rankingu Pracodawca Roku. Nieocenione jest ponadstandardowe zaangażowanie kadry menadżerskiej i wszystkich pracowników. Mamy do siebie zaufanie, a zarządzanie właścicielskie sprzyja wzbudzaniu kreatywności. Mam wrażenie, że za jakiś czas wystartujemy w przetargu budowy jakiejś stacji na Marsie… To oczywiście żart, ale pokazuje, że mamy ogromną energię oraz potencjał. Jednocześnie nie zapominamy o pokorze i zdrowym dystansie do tego, co robimy.

B: Dużo mówi się ostatnio o problemach z materiałami, przerwaniu łańcucha dostaw z Azji
i drożyźnie. Drastycznie wzrosły ceny stali oraz wełny mineralnej.

R.A.: To fakt – coraz trudniej zarobić. Marże budowlane są coraz niższe, a konkurencja ogromna. Dlatego trzeba postawić na jakość, a także na nowoczesne propozycje dla klientów. Jak wspomniałem, obroty znacząco nam wzrosły, natomiast dużo trudniej w 2021 roku utrzymać godziwe marże, niezbędne dla kolejnych kroków rozwojowych.

S.K.: Jakość jest w naszej branży kluczowa. Budujemy na lata. Pracujemy na swój wizerunek. Dzisiejsza technologia musi się sprawdzać także za 10–20 lat. Dlatego Grupa Adamietz zdobywa wszystkie nowoczesne certyfikaty związane z bezpieczeństwem, jakością czy innowacyjnością. Ostatnio wprowadziliśmy np. system zarządzania maksymalnie ograniczający wpływ naszej działalności na środowisko, co – jak wiemy – staje się palącym problemem dla naszej planety.

B.: Klienci to doceniają?

R.A.: Mamy bardzo dobre relacje z naszymi partnerami. W trakcie realizowania inwestycji, ale także po jej zakończeniu. Wielu inwestorów do nas wraca z nowymi projektami. Co jest chyba najlepszą reklamą, a w branży bardzo oczekiwanym i nobilitującym wydarzeniem. W tak trudnych procesach jak budowlane potrafimy zbudować, a także utrzymać relacje.

S.K.: Za całokształt naszych działań otrzymaliśmy od Polskiej Agencji Przedsiębiorczości nagrodę Made in Poland. Doceniono nasz rosnący wpływ na kształt i rozwój gospodarki narodowej oraz najwyższą jakość w obsłudze inwestycji. A także dokonania eksportowe. Otrzymujemy wiele innych nagród czy wyróżnień. To wszystko ważne i cieszy, ale najważniejsze jest zadowolenie, zaufanie naszych klientów, którego często doświadczamy. To satysfakcja osładzająca codzienne trudy.


W skład grupy Adamietz wchodzą m.in. spółki wspomagające core business: Opex – odpowiedzialna za budownictwo mieszkaniowe, Arpanel – produkująca nowoczesne płyty warstwowe, Formopex – specjalizująca się w produkcji konstruk-cji stalowych czy Profilar – w profilach zimnogiętych, a także Rialex – producent systemów przenośnikowych, w tym suw-nic. Filarem grupy jest Adamietz sp. z o.o., która koordynuje całokształt zasobów bu-dowlanych grupy i jest partnerem rynko-wym dla klientów oraz inwestorów obiek-tów przemysłowych, logistycznych. Tak w Polsce, jak w Europie. Oprócz inwe- stycji stricte core’owych Adamietz realizo-wała w ostatnim czasie wiele obiektów użyteczności publicznej, w tym szpital, przedszkole, żłobek w technologii pasyw-nej wraz z basenem, bibliotekę, centra handlowe, dworce. Obecnie buduje teatr letni w Szczecinie. Grupa ma oddziały w Lesznie, Olsztynie, Wrocławiu, Katowi-cach, Opolu, Rzeszowie i Łodzi, a od nie-dawna także w Warszawie.

Fot. arch. Grupa Adamietz

open