Home Biznes i Ludzie WYZWANIE, WYRÓŻNIENIE, PRESTIŻ
WYZWANIE, WYRÓŻNIENIE, PRESTIŻ
0

WYZWANIE, WYRÓŻNIENIE, PRESTIŻ

0
0

Łącznie na 56 piętrach Varso Tower możemy korzystać z instalacji zrealizowanych przez COOL PRO. Jak duże wyzwanie stanowił udział w tym projekcie? O tym w rozmowie z Natalią Chylińską opowiada DARIUSZ KAPELA, Prezes COOL PRO.

Natalia Chylińska: Varso Tower to najwyższy budynek biurowy w tej części Europy. Czy praca przy tej realizacji była wyzwaniem?

Dariusz Kapela: Wyzwaniem, ale i ogromnym przywilejem. Varso Tower jest w czołówce najwyższych budynków Europy. Jest najwyższym budynkiem w Polsce oraz w Unii Europejskiej. To dla COOL PRO ogromne wyróżnienie, prestiż. Dziękujemy HB Reavis Construction PL, że obdarzyło nas tak dużym zaufaniem. Ze względu na wielkość, rozmach samej inwestycji oraz lokalizację, na styku dzielnic Wola i Śródmieście, bezinwazyjne wkomponowanie się w codzienność prac oraz terminy dostaw wymagało od nas pełnej koncentracji, a także świetnego planowania. Wysoka jakość usług, nasze doświadczenia oraz wiedza były podstawą do zwycięstwa w konkursie ofert. Jesteśmy specjalistami m.in. w zakresie wentylacji czy klimatyzacji, dlatego zakres prac nie był dla nas wyzwaniem. Jednak sama świadomość – nie tylko wielkości budynku, ale samej inwestycji – wymagała pełnego profesjonalizmu.

N.Ch.: Jaki był zakres prac COOL PRO w tym zespole budynków?

D.K.: Sam zakres prac nie był zawiły. Dostawa, a także montaż prawie 40 systemów klimatyzacji do istotnych pomieszczeń, takich jak trafostacje, rozdzielnie wysokiego oraz niskiego napięcia. W skład realizacji wchodzą systemy typu VRF i VRV. Wykonanie instalacji freonowych, przeprowadzenie prób szczelności, regulacja oraz uruchomienie kompletnych systemów. Co więcej, realizacja okablowania sterowania między jednostkami wewnętrznymi a zewnętrznymi i spięcie wszystkiego z systemem budynkowym.

N.Ch.: Czy te rozwiązania były projektowane specjalnie do tego budynku? A może zastosowano jakieś dotychczas niespotykane?

D.K.: Zespół budynków charakteryzuje się specyfiką połączeń pomiędzy nimi. Dlatego powstał dedykowany projekt dla Varso Tower, Varso
1 i Varso 2 uwzględniający je jako całość realizacji. Nie spotkaliśmy się dotychczas z taką wysokością budynków, nasze prace wykonywaliśmy od poziomu 4 do +52, który jest przedostatnim piętrem Varso Tower.

N.Ch.: COOL PRO ma 20-letnie doświadczenie w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie wykonawstwa instalacji klimatyzacji, wentylacji, centralnego ogrzewania oraz instalacji wodnokanalizacyjnych. Jakimi innymi perełkami w portfolio możecie się pochwalić?

D.K.: Jak Pani zauważyła, działamy od ponad 20 lat.

Nasza branża charakteryzuje się m.in. tym, że na samym marketingu nie uda się długofalowo budować firmy. Wszystko wymaga czasu, wielopłaszczyznowego doświadczenia, uczestniczenia w wielu realizacjach. Tego nie można uzyskać w rok. COOL PRO miało możliwość realizować projekty m.in. dla Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, gdzie w zakres prac wchodziło wykonanie instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych wraz z dostawą i montażem urządzeń.

Z kolei w ramach prac przy rozbudowie Szpitala Miejskiego w Olsztynie wykonaliśmy kompleksową instalację sanitarną, w skład której wchodziły systemy wentylacji, klimatyzacji, ciepła technologicznego, centralnego ogrzewania oraz wodnokanalizacyjne. Sale operacyjne zostały zrealizowane w wykonaniu higienicznym, przy zastosowaniu stropów laminarnych wyposażonych w filtry HEPA.

Mamy na koncie liczne realizacje dla Komendy Stołecznej Policji, Komendy Głównej Straży Granicznej, MSWiA w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz systemów wody lodowej.

N.Ch.: A czy coś z przykładów inwestycji prywatnych szczególnie wzbogaciło portfolio?

D.K.: Zajmowaliśmy się kompleksowym wykonaniem instalacji wentylacji, wody lodowej i ciepła technologicznego związanym z budową Salonu Sprzedaży Samochodów Osobowych Skoda w Warszawie, dla sieci Auto Wimar. Z kolei przy realizacji budowy hali produkcyjno-magazynowej Mardom o powierzchni ponad 20 tys. m2 zajmowaliśmy się kompleksowym wykonaniem instalacji systemów sanitarnych, a w szczególności wentylacji i klimatyzacji.

Realizujemy inwestycje wielkopowierzchniowe, które wymagają zastosowania urządzeń o bardzo dużych wydajnościach. Jedną z ostatnich była hala produkcyjna dla firmy Addit, gdzie zamontowaliśmy centralę nawiewno-wywiewną o wydajności około 60 tys. m3. Specjalizujemy się również w systemach wody lodowej – wykonawstwo wraz z dostarczaniem urządzeń – m.in. dla firmy Capchem Poland dostarczyliśmy dwa chillery o łącznej mocy ponad 1 MW.

Dzięki takim realizacjom oraz doświadczeniu zaufali nam najwięksi na rynku. Rozpoczęliśmy współpracę z takimi markami jak CFE Polska, Erbud, Skanska. Takie portfolio bardzo cieszy i ogromnie motywuje do dalszego rozwoju oraz podnoszenia jakości.

N.Ch.: Niedawno witaliśmy nowy rok. Nie sposób nie zapytać o plany na najbliższe miesiące. Na jakich inwestycjach można będzie Was spotkać?

D.K.: COOL PRO jest obecnie zaangażowane w wiele inwestycji. Spotkać można nas przy powstawaniu budynków mieszkalnych dla FineTech Construction. Również przy realizacji inwestycji szpitala jednodniowego przy ul. Budowlanej w Warszawie, gdzie wykonujemy kompletne instalacje wentylacyjne, chłodnicze, ogrzewcze, ciepła technologicznego, wodociągowo-kanalizacyjne, hydrantowe i wody demineralizowanej. Oczywiście bardzo ważna dla nas jest również możliwość kontynuacji prac przy Varso Tower. Nasz wysiłek został dostrzeżony, a jakość usług potwierdzona. Wszystko to zaowocowało możliwością dalszej współpracy, za co bardzo dziękujemy i z czego jesteśmy dumni.


Zdjęcia arch. COOL PRO

open