Home Biznes i Ludzie PARKING TEŻ MOŻE BYĆ ATRAKCYJNY
PARKING TEŻ MOŻE BYĆ ATRAKCYJNY
0

PARKING TEŻ MOŻE BYĆ ATRAKCYJNY

0
0

czyli barwne posadzki na parkingu w Airport City Gdańsk

Airport City Gdańsk to nowoczesne miasteczko lotniskowe, które powstaje przy Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Za koncepcję i dokumentację projektową kompleksu odpowiada biuro architektoniczne PIG Architekci. Pierwszy etap inwestycji stanowi 6-kondygnacyjny budynek biurowy Alpha, ze starannie zaprojektowanym dwupoziomowym parkingiem podziemnym. Na powierzchni około 6 000 m2 wykonano w nim specjalistyczne posadzki żywiczne Deckshield marki Flowcrete, wiodącego eksperta w tej dziedzinie.

Airport City Gdańsk to inwestycja oferująca wysokiej jakości przestrzeń biurową, usługową, gastronomiczną i hotelową. Atutem kompleksu jest doskonała lokalizacja w sąsiedztwie lotniska, Obwodnicy Trójmiasta, niedaleko wjazdu na autostradę A1 oraz przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, z dostępem do komunikacji miejskiej oraz tras rowerowych.

Pierwszy etap to budynek biurowo-usługowy Alpha, który wkrótce zostanie oddany do użytku. Na drugim etapie, w 2022 roku, powstanie budynek Bravo. Docelowo w ramach ACG zostaną wybudowane kolejne obiekty, których nazwy także będą nawiązywały do alfabetu lotniczego. Kompleks jest realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i certyfikowany w systemie LEED. Pierwszy etap inwestycji, budynek Alpha, oferuje 8 500 m2 powierzchni najmu. Ma 6 kondygnacji nadziemnych i 2 kondygnacje podziemne, na których mieści się starannie zaprojektowany, niezwykle kolorowy oraz atrakcyjny wizualnie parking, stanowiący wizytówkę obiektu. Obejmuje on ponad 218 miejsc postojowych. Przewidziano w nim m.in. miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, samochodów wykorzystywanych do wspólnych przejazdów do pracy, wydzielone stanowiska i stacje ładowania aut elektrycznych oraz liczne udogodnienia dla rowerzystów, m.in. stojaki na rowery oraz szatnie i prysznice.

Kolorowe posadzki żywiczne Deckshield

W garażu w budynku Alpha, na powierzchni około 6000 m2, zastosowano posadzki parkingowe Deckshield marki Flowcrete. Te systemy posadzkowe, wykonywane na bazie bezrozpuszczalnikowych żywic poliuretanowych i piasku kwarcowego, są wytrzymałe mechanicznie, m.in. na ścieranie, oraz odporne chemicznie na substancje zawarte w paliwach, płynach eksploatacyjnych pojazdów i solach odladzających. Powłoki charakteryzuje wysoka elastyczność oraz zdolność przekrywania rys w podłożu, dzięki czemu beton jest skutecznie chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych.

Rozwiązania posadzkowe Deckshield podnoszą także funkcjonalność parkingu. Dodatek piasku kwarcowego nadaje im właściwości antypoślizgowe. Zróżnicowana kolorystyka pozwala na czytelne oznakowanie ciągów komunikacyjnych i miejsc parkingowych, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Posadzki Deckshield są również przyjazne dla środowiska – jako materiał o niskiej zawartości oraz niskiej emisji lotnych związków organicznych, potwierdzonej w badaniach.

Parking w Airport City Gdańsk stanowi atrakcyjną, przyjazną dla użytkowników przestrzeń, która już przy pierwszym kontakcie z budynkiem wywołuje dobre wrażenie. Posadzki żywiczne odgrywają dużą rolę w tym wnętrzu pod względem użytkowym oraz wizualnym. Dzięki jasnym odcieniom i błyszczącej powierzchni optycznie je powiększają, a także rozświetlają. Starannie dobrane, żywe kolory tych powłok oraz łatwość czyszczenia korzystnie wpływają na estetykę garażu, co ma znaczenie również w dłuższej perspektywie czasowej użytkowania obiektu – powiedział Michał Dargacz, dyrektor ds. Airport City, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

W garażu w budynku Alpha na drogach komunikacyjnych zastosowano powłoki w kolorze jasnoszarym, miejsca postojowe są szare, natomiast oznakowania poziome, czyli linie, symbole, numery stanowisk parkingowych – ciemnoszare. Za pomocą posadzek żywicznych w atrakcyjnych odcieniach – niebieskim, zielonym i żółtym – wyróżniono strefy specjalne, takie jak miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, stanowiska dla pojazdów elektrycznych oraz stacje do ich ładowania, jak również miejsca dla aut, którymi dojeżdża do pracy kilka osób.

Poza posadzkami parkingowymi Deckshield w pomieszczeniach technicznych wykonano około 500 m2 epoksydowych posadzek Flowcoat SF41 marki Flowcrete.

Wszystkie posadzki żywiczne w budynku Alpha, który stanowi pierwszy etap Airport City Gdańsk, wykonała Grupa Konar Sp. z o.o., Autoryzowany Wykonawca Flowcrete.


Flowcrete to wiodąca marka specjalistycznych, bezspoinowych posadzek żywicznych do zastosowań przemysłowych i dekoracyjnych, która oferuje światowej klasy rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych: epoksydowych, poliuretanowych, metakrylowych oraz winyloestrowych. Posadzki żywiczne Flowcrete są przeznaczone dla wszystkich branż i sektorów gospodarki. Są to m.in. wytrzymałe posadzki przemysłowe, higieniczne posadzki antybakteryjne, wodoszczelne oraz elastyczne posadzki parkingowe, efektowne kolorystycznie posadzki dekoracyjne, w tym m.in. szlifowane terazzo żywiczne i „kamienne dywany” oraz specjalistyczne powłoki chemoodporne.

Producentem i dostawcą posadzek żywicznych marki Flowcrete jest firma Tremco CPG Poland Sp. z o.o., należąca do CPG Europe.

CPG Europe łączy czołowe marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura. CPG Europe zatrudnia ponad 1400 osób na całym kontynencie oraz produkuje wysokiej jakości, specjalistyczne materiały budowlane, odpowiadające na złożone wymagania współczesnego budownictwa. Marki skupione w CPG Europe zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane, od uszczelniania, klejenia i termoizolacji po posadzki, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy do budowy ścian oraz systemy dachowe.


KOMENTARZ WYKONAWCY

Parking Airport City Gdańsk to nasza wizytówka

PIOTR SZARLAK, Grupa Konar Sp. z o.o.

Firma Grupa Konar, przekształcona z jednoosobowej działalności PHU Konar Sławomir Szarlak, wykonuje ok. 250 tys. m2 posadzek żywicznych rocznie, z czego ok. 140 tys. m2 posadzek parkingowych.

W czasie wielu lat obecności na rynku zdobyliśmy szereg klientów zadowolonych z naszej pracy. Tym samym realizujemy jeden z naszych głównych celów, czyli partnerstwo z firmami nieustannie korzystającymi z naszych usług przy kolejnych inwestycjach.

Garaż w Airport City Gdańsk jest dwupoziomowy. Prace związane z wykonaniem w nim żywicznych posadzek parkingowych Deckshield rozpoczęły się w grudniu 2020 roku od poziomu 2 i trwały do kwietnia 2021 roku. Najpóźniej wykonaliśmy rampę zewnętrzną.

W przypadku tej realizacji dużym wyzwaniem były kwestie związane z logistyką i planowaniem prac prowadzonych etapami. Każdy etap został wykonany w taki sposób, aby finalnie na powierzchni posadzki nie było widać etapowań, różnic, łączeń itp. Ponadto ze względu na to, że znaczna część prac wykonawczych była realizowana zimą, musieliśmy dołożyć szczególnych starań, aby stworzyć oraz utrzymać odpowiednie warunki do wykonywania posadzek żywicznych, biorąc pod uwagę temperaturę i wilgotność. W tym celu na parkingu wygrodziliśmy specjalne strefy grzewcze. Przy tym projekcie mogliśmy liczyć na duże wsparcie przedstawiciela marki Flowcrete, Bartłomieja Fabiszewskiego.

Oczywiście, poprzez różnorodność kolorów, oznaczeń, piktogramów, wykonanie posadzek na parkingu w Airport City Gdańsk było bardziej pracochłonne niż w przypadku garaży, w których przeważają szarości. Efekt końcowy przeszedł jednak nasze oczekiwania. Garaż w budynku Alpha Airport City Gdańsk to jeden z barwniejszych parkingów, jakie wykonała firma Grupa Konar. Można powiedzieć, że stał się naszą wizytówką, co przyniosło już efekty w postaci zainteresowania współpracą ze strony nowych inwestorów.


Zdjęcia archiwum Tremco CPG Poland

open