Pompy to niezależność
W związku z transformacją energetyczną nieustannie wzrasta znaczenie pomp ciepła. Rynek wykazuje zdecydowany trend zwyżkowy, osiągając dynamikę 100% przyrostu rok do roku. Jak w tę hossę wpisują się ambicje firmy Viessmann? Dlaczego pompy ciepła są dzisiaj na wagę złota? O tym w komentarzu traktuje Sebastian Walerysiak, Prezes Zarządu Viessmann Sp. z o.o.
W tym roku firma Viessmann obchodzi jubileusz 30-lecia działalności w Polsce. Świętujemy pod hasłem „30 lat dla partnerstwa, klimatu i edukacji”. W tym szczególnym dla naszej działalności momencie chcemy przede wszystkim zaznaczyć, jak duże znaczenie ma dla nas odpowiedzialność za klimat. Dążymy do tego, by ciągle zwiększać pozytywny wpływ na świat, w jakim będą żyły nasze dzieci i wnuki.
Chcemy to osiągnąć w wyniku ciągłej optymalizacji procesów produkcji naszych urządzeń. Każda nowa generacja produktów Viessmann jest efektywniejsza od poprzednich, a ich wpływ na środowisko jest coraz bardziej ograniczony. Jako przykład można wskazać stale powiększającą się ofertę pomp ciepła oraz kotły gazowe z możliwością współspalania wodoru. To oczywiście nie wyczerpuje naszych produktowych zamierzeń, dostrzegamy bowiem rosnącą popularność, jaką cieszą się na przykład ogniwa paliwowe.
Odpowiedzialność społeczna to w przypadku firmy Viessmann także wymierne działania skierowane na polski rynek. Budowa nowej fabryki pomp ciepła jest najlepszym tego dowodem, ponieważ to właśnie one są wiodącym produktem najbliższej przyszłości. Tego rodzaju urządzenia, wraz z systemami fotowoltaicznymi, są w stanie zapewnić niezależność energetyczną, która w obecnym kontekście, zarówno klimatycznym, jak i geopolitycznym, jest niezmiernie istotna. Bezsprzecznie proces transformacji produkcji energii ze źródeł kopalnych na rzecz OZE w ogrzewnictwie (m.in. pomp ciepła) będzie musiał jeszcze bardziej przyśpieszyć.
W przypadku inwestycji prywatnych dodatkowe istotne znaczenie ma kontekst lokalny. Na terenach pozbawionych dostępu do sieci gazowej pompy ciepła stanowią dziś praktycznie bezkonkurencyjne źródło ogrzewania. Przekłada się to na coraz częstszą wymianę starych kotłów węglowych.
Kształtując przyszłość rynku pomp ciepła, odpowiadamy także na zmieniające się oczekiwania klientów. Czas, gdy użytkownikom zależało jedynie na urządzeniu zapewniającym odpowiednią temperaturę, oszczędności czy niezawodność, dawno minął. Wymaganie dbałości o zrównoważony rozwój stało się standardem, tak jak wygoda i komfort użytkowania. Dodatkowo nieodzowna jest digitalizacja połączona ze spersonalizowanymi rozwiązaniami systemowymi opartymi o różne źródła ciepła.
W transformacji energetycznej dużą rolę będą odgrywać również układy hybrydowe, a szczególnie te oparte na powietrznej pompie ciepła i kotle. Instalacje bazujące na różnych technologiach grzewczych połączone z magazynowaniem ciepła pozwolą na pełną dekarbonizację ogrzewnictwa z równoczesną gwarancją bezpieczeństwa energetycznego odbiorów.
SEBASTIAN WALERYSIAK
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów MBA w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Łazarskiego w Warszawie. Z firmą Viessmann związany od ponad 20 lat, czyli od początku swojej ścieżki zawodowej. Wyrazem uznania dla kompetencji managerskich oraz dużego doświadczenia w branży grzewczej było powołanie na stanowisko prezesa zarządu firmy Viessmann w 2011 roku. Prywatnie pasjonuje się nowinkami technologicznymi, zwłaszcza w obszarze motoryzacji. Wielki entuzjasta tenisa ziemnego oraz zimowych dyscyplin sportowych.