Home Biznes i Ludzie MAGAZYN ENERGII OD ELMECH – katalizator korzyści dla biznesu
MAGAZYN ENERGII OD ELMECH – katalizator korzyści dla biznesu
0

MAGAZYN ENERGII OD ELMECH – katalizator korzyści dla biznesu

0
0

Magazyny energii ENERGATE od Elmech cieszą się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorstw przemysłowych, które przez stałe zarządzanie energią obniżają wydatki na prąd oraz zwiększają bezpieczeństwo energetyczne.

Dziś można śmiało stwierdzić, że poświęcając 5 minut na analizę zużycia prądu, każdy przedsiębiorca może wyliczyć, ile jest w stanie zarobić na konsumowanej energii, redukując jednocześnie koszty, oraz po jakim czasie inwestycja ta zacznie przynosić mu czysty zysk.

Większe wydatki, większe niebezpieczeństwo

Rosnące ceny energii elektrycznej i coraz częstsze ryzyko przerw w dostawie prądu to problemy, które nie omijają przedsiębiorstw przemysłowych. Wpływają one na dochody firm i ich zdolności produkcyjne, dlatego aktywne przeciwdziałanie zagrożeniom i zarządzanie energią będą strategicznymi ruchami w tym sektorze gospodarki. Energate rozwiązuje oba problemy jednocześnie, a dodatkowo realizuje cele ekologiczne, które są tożsame ze strategiami rozwoju coraz większej liczby biznesów.

Energia korzyści – oblicz to sam

Zarządzanie energią elektryczną przez magazyn energii daje korzyści w trzech wymiarach: finansowym, technologicznym oraz ekologicznym. Korzyści finansowe odzwierciedlają się w comiesięcznych niższych rachunkach za zużycie energii elektrycznej. Największą rolę w optymalizacji kosztów zużycia prądu odgrywa zmiana struktury poboru energii. Jednak aby to osiągnąć, należy pobierać energię w czasie tzw. taryfowej reszty doby, kiedy jest najtańsza, a zużywać w szczytach: przedpołudniowym i popołudniowym, kiedy jest najdroższa. Skutkiem optymalizacji jest otrzymanie niższej średniej ceny energii w ciągu doby, co pokazuje wykres.

Obliczenie korzyści finansowych płynących z użycia magazynu energii jest skomplikowanym procesem. By odpowiedzieć na pytanie: „Ile mogę zarobić na mojej energii już dziś?”, Elmech zbudował kalkulator korzyści, który pomaga przedsiębiorcom sprawdzić, ile wyniosą oszczędności i jaki będzie termin zwrotu z inwestycji. Przy okazji przedsiębiorcy mogą również sprawdzić, jaka moc i pojemność magazynu energii będzie dla nich najkorzystniejsza. Dobór urządzenia to najważniejsza czynność przy planowaniu inwestycji. Przewymiarowany magazyn nie będzie wykorzystywany w pełni, z kolei zbyt mały nie będzie dawał maksymalnych korzyści.

Bezpieczeństwo energetyczne a dotkliwe (dla portfela) konsekwencje

Stabilność dostaw energii to ważny element ciągłości pracy linii produkcyjnych, która wpływa na dochody przedsiębiorstwa oraz terminowość realizacji usług. Przerwy w zasilaniu powodują dużo większe straty niż sam przestój produkcji. Nagłe odcięcie zasilania może spowodować awarię robotów i urządzeń produkcyjnych. Kwoty oszczędności spowodowane uniknięciem awarii maszyn nie da się obliczyć i zaplanować w prognozie zwrotu, jednak ochrona ta może wielokrotnie przyspieszyć zwrot z inwestycji w magazyn energii.

Zielona energia wciąż korzystna dla biznesu

Popularnym rozwiązaniem, które zwiększa niezależność energetyczną firmy, jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Rzecz jasna, taka inwestycja daje darmową energię z promieni słonecznych, ale najczęściej jej potencjał nie jest wykorzystywany w 100%. W 2022 roku wypada 114 dni wolnych od pracy. W przypadku instalacji większych niż 50 kWp nadwyżka produkowanej energii jest sprzedawana do sieci zakładu energetycznego, często znacznie taniej niż jest później kupowana. Poprawnie dobrany magazyn energii pozwoli firmie zmagazynować energię, którą przedsiębiorstwo może zużyć w kolejnym dniu roboczym. Działanie to zwiększa potencjał finansowy całej inwestycji i de facto powoduje korzystanie z darmowej energii.

Poprawa jakości energii – prąd, który może więcej

Zakłady przemysłowe to obiekty, które w największym stopniu tracą na niskiej jakości energii elektrycznej. Jak wszystko, również energia ma swoją jakość. Najłatwiej zobrazować ją efektywnością urządzeń, czyli tym, ile urządzenie potrzebuje energii, aby wykonać daną pracę. Niska jakość energii powoduje mniejszą sprawność urządzeń oraz większe straty energii. Dwoma podstawowymi powodami niskiej jakości energii są: moc bierna i wyższe harmoniczne. Skutkują większym poborem energii czynnej, opłatami za energię bierną pojemnościową i indukcyjną oraz narażają urządzenia na częstsze awarie.

Problem niskiej jakości energii jest szczególnie istotny w przypadku wysoce zrobotyzowanych linii produkcyjnych, które są bardzo wrażliwe na niską jakość energii. Ta finalnie może prowadzić do ich awarii, a w ekstremalnych sytuacjach nawet do spalenia elektroniki.

Magazyn energii Elmech jest zbudowany w oparciu o filtr aktywny Xinus, który nie tylko zarządza przepływem energii w całym systemie, ale dodatkowo poprawia parametry jakościowe. Poprawa jakości energii może skutkować nawet 10procentowym zmniejszeniem poboru energii czynnej oraz całkowitą likwidacją opłat za pobór energii biernej. Zmniejszenie wydatków w obu obszarach może znacznie zwiększyć oszczędności, dodatkowo poprawiając bezpieczeństwo urządzeń, którego nie sposób wycenić.

Między designem a użytecznością

Wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną społeczeństwa rosną oczekiwania dotyczące niskoemisyjności osiedli mieszkalnych, dlatego deweloperzy coraz częściej rozważają umieszczenie w projekcie magazynu energii. Następnie architekci i projektanci zastanawiają się jak wpasować surowy wygląd magazynu energii w nowoczesny i funkcjonalny projekt biurowca. Energate wykracza poza schemat i daje możliwość dostosowania swojego designu do kontekstu architektonicznego otoczenia. Indywidualny projekt zewnętrznej zabudowy magazynu energii pozwala pogodzić kwestię wyglądu urządzenia z jego funkcjonalnością. Co więcej, Energate daje szansę na wprowadzenie osiedla na wyższy poziom niezależności energetycznej i bezpieczeństwa, a dodatkowo pozwala zredukować koszty zużycia energii w częściach wspólnych. Energate to nie tylko przepustka do nowoczesnej energetyki i bezpieczeństwa, ale też do świata użytecznego designu, który zachwyca swoim stylem, podnosząc tym samym rangę i prestiż osiedla lub obiektu.

Zarabiaj na swojej energii już dziś

Magazyny energii znalazły szerokie zastosowanie w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych i są nieodłącznymi elementami projektów nowoczesnych fabryk. Wszystko ze względu na wymierne korzyści, które przynoszą. Ich liczba oraz szerokie spektrum oddziaływania na przedsiębiorstwo tworzy fundament pod stabilny rozwój w perspektywie długoterminowej. Pierwszym krokiem w procesie jest kalkulacja swoich korzyści. W tym przypadku najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora korzyści dostępnego na stronie www.energate.pl i sprawdzenie, ile już dziś biznes może zaoszczędzić, decydując się na dopasowany do swoich potrzeb magazyn energii. To inwestycja, która zaczyna się na prognozie, a kończy się na realnej redukcji jednego z kluczowych składników kosztowych każdego przedsiębiorstwa.

open