Home Biznes i Ludzie PROJEKT DLA NAUKI I BIZNESU
PROJEKT DLA NAUKI I BIZNESU
0

PROJEKT DLA NAUKI I BIZNESU

0
0

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna Centrum Kompetencji STOS zaproponowana przez Arch-Deco zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie SARP. Co przyświecało autorom projektu i jak oddziaływuje na nasze zmysły?

CK STOS będzie nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG. Inwestycja ma pełnić funkcję multidyscyplinarnego centrum gromadzenia i przetwarzania danych – zgodnie z najnowszymi światowymi standardami. To największa inwestycja w powojennej historii Politechniki Gdańskiej. Umożliwi nie tylko szerszą współpracę uczelni z przemysłem i biznesem, ale również wzmocni pozycję Gdańska jako silnego i ważnego ośrodka akademickiego.

Zabudowa i zagospodarowanie terenu jest częścią istniejącego kompleksu architektoniczno-urbanistycznego gdańskiej uczelni.

Śladami projektu

Projektowany obiekt jest wkomponowany w stromą skarpę i rozczłonowany za pomocą traktu pieszego na dwie bryły „A” i „B”. Projekt przestrzeni ma na celu podkreślenie i wydłużenie istniejącej osi kompozycyjnej budynku Gmachu Głównego PG. Zapewnienie bezpieczeństwa strefy chronionej „B” miało decydujący wpływ na ukształtowanie bryły i terenu wokół obiektu. Każda strefa ma swój niezależny garaż podziemny z osobnymi wjazdami z ul. Traugutta.

Część B budynku została otoczona bezpiecznym ogrodzeniem oraz murem licowanym cegłą wokół strefy „B”. Znajdujący się za nim plac manewrowo-techniczny służy do obsługi serwerowni o powierzchni 3500 m2 poprzez połączenie korytarzem technologicznym.

Przechodząc na tyły nowo projektowanych obiektów, wkraczamy w tarasowy układ przestrzeni, pnący się naturalnie ku Górze Szubienicznej. W tej części zaprojektowano park do wypoczynku i rekreacji z klasą plenerową, siedziskami plenerowymi oraz ogrodem deszczowym. Naturalną dominantą tego wnętrza będzie dyskretnie podświetlony soliter, skupiający tym razem wzrok na początku wyraźnej linii osi kompozycyjnej prowadzącej w kierunku Gmachu Głównego.

W strefie „A” zlokalizowano pomieszczenia biurowe typu open space, pomieszczenia projektowo-laboratoryjne, salę konferencyjną, salę wideokonferencyjną oraz studio TV z zapleczem.

Strefa „B” jest ściśle chroniona kontrolą dostępu. Bezpośrednio nad serwerownią zlokalizowano pomieszczenia biurowe typu open space, gdzie znajdują się działy odpowiedzialne za funkcjonowanie serwerowni. Przestrzenie pracy są dobrze doświetlone świetlikami.

Znaczenie materiałów i kolorów

Nowo projektowany budynek nie ma na celu konkurować z istniejącą historyczną zabudową, tylko ją uzupełniać. Świadczy o tym nie tylko kształt budynku, ale wykorzystanie materiałów nawiązujących do tych, które są użyte w budynku Gmachu Głównego, tj. cegły, blachy cynkowo-tytanowej w kolorze szarym i antracytowym oraz kamienia. W celu ochrony przeciwsłonecznej zastosowano rolety screen i pionowe „żyletki” wykonane z blachy tytanowo-cynkowej, które nawiązują do konstrukcji radiatora. W części „A” zaprojektowano „żyletki” w jasnym odcieniu szarości, natomiast w technicznej części „B” przewidziano kolor antracytowy.

Instalacyjna strona mocy

Dla zapewnienia właściwej pracy urządzeń zaprojektowano bardzo nowoczesne systemy instalacji wewnętrznych. Dla utrzymywania wymaganych parametrów powietrza w pomieszczeniach serwerowni zastosowano szafy klimatyzacji precyzyjnej wyposażone w chłodnicę zasilaną wodą lodową. Dla zapewnienia ciągłości pracy zaprojektowano redundancję wszystkich urządzeń klimatyzacji precyzyjnej, jak również innych elementów. Na dachu zostały zlokalizowane niezależne maszynownie i agregaty wody lodowej. W serwerowniach przewiduje się zastosowanie szaf klimatyzacji precyzyjnej, dostarczających powietrze do podłogi podniesionej z kratkami wentylacyjnymi. Gorące powietrze będzie usuwane z przestrzeni ciepłej strefy i ponownie chłodzone w szafach klimatyzacji precyzyjnej. Do gaszenia serwerowni przewidziano system gaszenia mgłą wodną wysokociśnieniową. W obiekcie zaplanowano dwie stacje transformatorowe 15/0,4 kV zasilane z innych źródeł SN, zapewniając niezależne zasilanie na pełną potencjalną moc zapotrzebowaną obiektu – 4 MVA. Na dachu budynku przewidziano lokalizację generatorów prądotwórczych zapewniających zasilenie pełnej mocy budynku. Na potrzeby agregatów zaplanowano podziemny sekcjonowany zbiornik paliwa, który będzie połączony instalacjami paliwowymi. W projekcie zakłada się zastosowanie zasilaczy awaryjnych w postaci układu prostownikowego.

open