Home IT&BIM WYZWANIA BRANŻY IT W POLSCE W 2023 ROKU
WYZWANIA BRANŻY IT W POLSCE W 2023 ROKU
0

WYZWANIA BRANŻY IT W POLSCE W 2023 ROKU

0
0

W Polsce działa ponad 162 tys. firm z branży IT. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, rynek IT odnotowuje wzrost o 23 proc. rok do roku. Nic dziwnego, że przy takiej dynamice rynku pojawia się wiele wyzwań, i to nie tylko dotyczących wdrożeń w budownictwie. Brakuje specjalistów, np.: inżynierów bezpieczeństwa, architektów bezpieczeństwa IT oraz security software deweloperów. Znamienne od 2022 roku jest również to, że na polskim rynku pracy brakuje blisko 150 tys. specjalistów IT. Jakie potrzeby sygnalizują czołowi przedstawiciele tej branży i co uznają za największe wyzwania tego roku?

MACIEK SZYMANIK, Członek Zarządu WSC

Wśród problemów na rynku widzę częste myślenie w kategoriach budżetowych zamiast długotrwałego rozwoju firmy. Zarządzający firmami często zapominają o jednej zasadzie. To w trakcie prosperity przygotowujemy firmę do kryzysu. W trakcie kryzysu szykujemy firmę do prosperity. Inwestycje w nowe technologie powinny odbywać się właśnie teraz, aby firma była gotowa na wyzwania, które wkrótce nadejdą.

Niestety to budżety na innowacje są jednymi z pierwszych, które są zmniejszane. Odpowiedzią na wyzwania takie jak wysokie ceny materiałów czy nacisk na wydajność energetyczną jest m.in. praca zgodna z metodyką BIM. Dzięki niej ograniczamy błędy w projekcie, możemy łatwo przewidzieć ilość potrzebnych materiałów i optymalizować tę wartość lub sprawdzać różne warianty projektu pod kątem ich efektywności.


REMIGIUSZ PYSZKA, Country Leader MTWO, SoftwareOne

Sektor budowlany pod względem stosowania systemów informatycznych jest w tyle w porównaniu do innych branż. Ciągle mamy wiele do zrobienia, w szczególności pod względem budowania świadomości korzystania z narzędzi zintegrowanych, które podnoszą dane do rangi zasobów, na których przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem budować swój sukces. Wiele budów prowadzonych jest nadal z wykorzystaniem arkuszy kalkulacyjnych, które stają się nieprzydatne po zakończeniu kolejnych etapów realizacji lub w przypadku rotacji pracowników. Cieszy jednak rosnące zaufanie do rozwiązań chmurowych, które skutecznie redukują koszty związane z utrzymaniem maszyn i zabezpieczają nieograniczony dostęp do możliwości komunikowania się i realizacji zadań także poza biurem. W cyfrowym świecie ma to bardzo duże znaczenie.


ARKADIUSZ LEŚKO, Dyrektor Rynku – Budownictwo i Infrastruktura Arkance Systems Poland

Rynek IT w obszarze architektury i budownictwa stoi przed licznymi wyzwaniami w Polsce – m.in. z uwagi na coraz bardziej złożone projekty, kwestie zrównoważonego rozwoju czy konieczność zintegrowania różnych narzędzi i systemów. Przełomem może być powszechne wdrożenie technologii BIM, która umożliwia współpracę w czasie rzeczywistym, lepszą komunikację i koordynację prac w zespole. Ważne są również technologie: AI i uczenie maszynowe, które mogą przyczynić się do automatyzacji, optymalizacji procesów, a w efekcie do obniżenia kosztów czy skrócenia czasu realizacji projektów. Inną kwestią jest cyberbezpieczeństwo – branża powinna zainwestować w lepsze zabezpieczenia, aby chronić swoje projekty i dane klientów. Proces adaptacji nowych technologii może ułatwić współpraca IT z sektorem publicznym podczas wspólnej realizacji innowacyjnych projektów i promowania cyfryzacji w architekturze i budownictwie.


ANNA RYDZY, Prezes Zarządu Stowarzyszenia buildingSMART Polska

Zainspirowana zakończoną właśnie pierwszą konferencją buildingSMART – openBIM Poland 2023 – widzę, że większość społeczności buildingSMART w Polsce, jak również współpracujących z nią partnerów (chociażby PLGBC) rozumie, że dzięki konsekwentnemu wdrażaniu metodyki BIM w stopniu umożliwiającym zbieranie informacji istotnych z punktu widzenia oceny wpływu na środowisko możemy przyczynić się do realnej minimalizacji śladu węglowego, co może wspomóc dekarbonizację polskiego budownictwa oraz realizację zobowiązań Polski w zakresie neutralności klimatycznej. Czas jednak przejść od fazy słów do czynów i sądzę, że to największe wyzwanie na najbliższe miesiące i lata. Na pewno proces ten ułatwiłyby zmiany w przepisach prawnych, niemniej jednak przykłady pokazywane na naszej konferencji udowadniają, że świadome i innowacyjne firmy już podążają tą ścieżką. Chcemy, aby buildingSMART Polska było miejscem, w którym dzięki stosowaniu otwartych standardów openBIM wypracowuje się rozwiązania sprzyjające zrównoważonemu budownictwu.


SŁAWOMIR WASILEWSKI, Dyrektor Biura IT, Centralny Port Komunikacyjny

W spółce jest realizowane tzw. IT korporacyjne. Dynamiczne tempo zmian wymusiło na nas podjęcie trudnych decyzji architektonicznych, które były w stanie sprostać m.in. pracy zdalnej, oraz wdrażanych systemów IT. Drugim wymiarem jest zapewnienie infrastruktury oraz usług IT, które wspierają fazę planowania i projektowania inwestycji CPK. Spółka podjęła decyzję o sposobie realizacji zgodnie z metodyką BIM, dotyczącą cyfrowego odwzorowania projektowanych oraz istniejących obiektów, w tym zarządzania informacją budowlaną podczas całego procesu inwestycyjnego. Trzecim wymiarem są systemy lotniskowe ICT/SAS, których architektura jest obecnie projektowana. Czwarty wymiar stanowi infrastruktura techniczno-systemowa do obsługi kolei dużych prędkości. Warto wspomnieć o obszarze, który wiąże się ze wszystkimi wymienionymi powyżej wymiarami, a jest nim cyberbezpieczeństwo.


PAULINA KOSTECKA, Regional Manager CEE Thinkproject

Branża IT rozwija się w zawrotnym tempie, a nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, blockchain czy internet rzeczy, wkraczają na rynek. Konieczne są nakłady na same narzędzia, jak również oszacowanie zwrotu z inwestycji (ROI). Dodatkowo cyfryzacja wymaga odpowiednich umiejętności i wiedzy ze strony pracowników branży budowlanej. Konieczne jest ich przeszkolenie w zakresie korzystania z nowych narzędzi i technologii, takich jak BIM, wirtualna rzeczywistość, drony, systemy zarządzania projektami itp. Brak odpowiednich kwalifikacji może stanowić poważne wyzwanie w cyfrowej transformacji. Dlatego same narzędzia to za mało, za nimi powinien stać zawsze użytkownik, decydent oraz strategia firmy.


KRYSTIAN MISZKURKA, Customer Success Manager, Dalux

Wśród naszych klientów widzimy potrzebę analizy coraz większej ilości danych w czasie rzeczywistym. Dostęp do usystematyzowanych informacji z poziomu jednego wspólnego środowiska jest kluczowy, ponieważ daje on możliwość szybkiego reagowania z uwzględnieniem wszystkich czynników. Gromadzone informacje pomagają również planować dalsze czynności na projektach oraz usprawniać procesy na kolejnych inwestycjach. Rozwój nowych technologii w ostatnich latach nabrał zawrotnego tempa. Firmy IT dostarczające usługi dla branży budowlanej, aby pozostać konkurencyjne w tak dynamicznym środowisku, zobligowane są do ciągłej obserwacji nowych trendów oraz doskonalenia swojej oferty. Jednak wdrażanie nawet najbardziej zaawansowanych rozwiązań nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie będą one intuicyjne i elastyczne. Liczne przykłady widzieliśmy na ostatnim Dalux User Day 2023, podczas którego prelegenci prezentowali wykorzystanie rozwiązań Dalux na swoich projektach. Te same zestawy narzędzi mogą być używane do obsługi różnych procesów, nawet w trakcie trwania projektu. Finalnie przekłada się to na wysokie wykorzystanie Daluxa przez użytkowników końcowych oraz ich satysfakcję.


JOANNA PODSTUFKA, Marketing Localisation Specialist, BIMobject Poland

Największym wyzwaniem tego roku dla branży IT jest z pewnością wyróżnienie się na tle istniejącej konkurencji i trafienie w gusta użytkowników. Po pandemii setki firm przeniosły się do sieci lub udoskonaliły swoje działania online, co spowodowało, że wyścig po klienta stał się bardziej zażarty. Mówiąc z perspektywy firmy, która posiada platformę z obiektami BIM oraz zajmuje się tworzeniem cyfrowych replik produktów dla producentów, przy tak ogromnej liczbie rozwiązań kluczem do sukcesu jest stworzenie narzędzi, które będą idealnym odzwierciedleniem potrzeb potencjalnych klientów czy użytkowników. Dlatego wsłuchując się w informacje zwrotne, postanowiliśmy już wkrótce wprowadzić nowe funkcjonalności na bimobject.com, które pozwolą na lepsza interakcję na linii użytkownik– producent i jeszcze bardziej precyzyjne dopasowanie plików BIM do potrzeb projektantów.


JAROSŁAW ŁUKASIEWICZ, VETASI Group CEO (Member of the Cohesive Board)

Nowe inwestycje infrastrukturalne w Polsce oraz konieczność utrzymania infrastruktury krytycznej dają nowe, ogromne możliwości zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych wspierających cały cykl życia infrastruktury, w którym można wyróżnić pięć etapów: planowanie, projektowanie, budowa, eksploatacja i utrzymanie. Bentley Systems jako światowy lider w dziedzinie oprogramowania inżynierskiego oferuje narzędzia informatyczne, które mogą być wykorzystywane na każdym z etapów, tworząc również cyfrowy obraz projektowanej infrastruktury osadzony na platformie iTwin – jedynej na świecie chmurze infrastrukturalnej. Cohesive Group, integrator i firma konsultingowa Bentley Systems, do której od zeszłego roku należy Vetasi, współpracuje z właścicielami i operatorami infrastruktury oraz przedsiębiorstwami zajmującymi się projektowaniem i realizacją projektów infrastrukturalnych, dostarczając im unikatową ofertę na rynku IT.


KRZYSZTOF STUDZIŃSKI, Kierownik Zespołu PlanRadar w Polsce

Wprowadzanie rozwiązań cyfrowych, czyli tzw. cyfryzacja, często jest źle rozumiana w branży budowlanej. Wiele firm uważa, że to skomplikowany i wieloletni proces, wymagający przeorganizowania sposobów pracy czy nawet wstrzymania jej na czas wdrożenia. Tymczasem to innowacyjne narzędzia dostosowują się do procesów, a nie odwrotnie. W trakcie implementacji nowoczesnych technologii, takich jak oprogramowanie PlanRadar, użytkownicy mają pełną kontrolę nad skalą wdrożenia i nie potrzebują do tego działów informatycznych. Oferowane funkcje są na tyle intuicyjne, że nie wymagają długotrwałych i kosztownych szkoleń. Do tego są one niezwykle elastyczne. To użytkownicy określają, jakie informacje chcą zbierać i przetwarzać, w jaki sposób je prezentować i raportować oraz które treści są kluczowe.


INŻ. PAWEŁ MAŁYSIAK, Starszy Specjalista ds. Wdrożeń i Wsparcia Technicznego, Usługi Informatyczne SZANSA

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników na oprogramowanie CAD, ZWSOFT udostępnia kolejną wersję ZWCAD 2024 z nowym zestawem funkcji umożliwiających m.in. pracę z chmurą punktów, tj. import popularnych formatów, także możliwość przycinania oraz tworzenia przekrojów. Obsługa modelu jest wspomagana sprzętowo przez Open GL, dzięki czemu praca nawet z dużym modelem nie stanowi problemu. Patrząc przez pryzmat użytkowników i ich potrzeb, firma Usługi Informatyczne SZANSA Sp. z o.o. oferuje także szkolenia z obsługi CAD na różnych poziomach zaawansowania, co niewątpliwie wpływa na podnoszenie umiejętności i kwalifikację pracowników przez uzupełnianie wiedzy, a to z kolei przekłada się na wydajność, dzięki czemu można wykonać więcej projektów w krótszym czasie.


TEKIN GUVERCIN, Prezes DAT Computer Concepts, CEO Future Network Development, Dyrektor Zarządzający ISETIA

Pomimo wielu gospodarczych niepewności zapotrzebowanie na rozwiązania IT w Polsce nie maleje. Firmy są nadal skłonne do inwestowania w nowoczesne technologie, które są dla nich nie tylko źródłem optymalizacji i podniesienia efektywności, ale także sposobem na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Dlatego też wielkim wyzwaniem jest dynamiczny rozwój branży IT, który niejako obliguje producentów oprogramowań do nieustannej innowacyjności, a więc do coraz to bardziej kreatywnych i nowatorskich zespołów je tworzących. Preferowana przez pracowników IT praca zdalna bądź hybrydowa niewątpliwie ułatwia to zadanie. Dla przykładu Platforma CDE ISETIA dedykowana zarządzaniu projektami, procesami oraz cyfrowej współpracy i BIM swoją siłę czerpie z fantastycznej kadry ekspertów w Polsce zasilanej zespołem międzynarodowym.


KAMIL MACIASZEK, Prezes Athenasoft

Z perspektywy firmy IT tworzącej oprogramowanie dla budownictwa do najważniejszych wyzwań tego roku zaliczamy: po pierwsze – ograniczenie wpływu koniunktury branży budowlanej na rozwój produktów segmentu IT. Ostrożność i wyhamowanie branży to z jednej strony ograniczenia budżetowe, z drugiej – szukanie rozwiązań, które umożliwią szybszą, tańszą i efektywną pracę na inwestycji. Trzeba obserwować rynek i reagować. Drugie wyzwanie związane jest z pozyskaniem i utrzymaniem programistów rozumiejących zagadnienia branżowe. I po trzecie: zmiana modeli dystrybucji aplikacji oraz rozwój rozwiązań chmurowych. Budownictwo to branża konserwatywna. Zmieniające się prawo wymusza proces cyfryzacji budownictwa i modyfikuje sposób myślenia uczestników rynku – wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa rozwiązań softwarowych i chmurowych oraz przekonanie do nich użytkowników.


MACIEJ DEJER, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenie Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie Prezes Zarządu M.A.D. Engineers & ePM

W 2012 r oku n a B IMblog.pl pojawił się artykuł omawiający duńskie rozporządzenie narzucające inwestorom pracę w oparciu o wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Rozporządzenie zostało przyjęte w 2010 roku, czyli 13 lat temu. W 2014 roku pojawił się pierwszy przetarg z wymogiem BIM, czyli 9 lat temu. Od 2014 do 2023 roku w zamówieniach publicznych pojawiło się ponad 150 przetargów z hasłem BIM (projekty, budowy, wdrożenia itd.). Od 2017 roku studia podyplomowe w kierunkach BIM-owych ukończyło kilkaset osób. Największe obecnie wyzwanie dla branży w roku 2023? Wytrzymać kolejny rok do czasu, aż Urząd Zamówień Publicznych da zielone światło na obligatoryjny wymóg stosowania BIM i CDE w zamówieniach publicznych dla dużych inwestycji, w kolejnych latach dla średnich i finalnie dla wszystkich.

open