Home Materiały i Technologie ALUCO – KOMPLEKSOWA TERMOMODERNIZACJA
ALUCO – KOMPLEKSOWA TERMOMODERNIZACJA
0

ALUCO – KOMPLEKSOWA TERMOMODERNIZACJA

0
0

WSTĘP

Wielu Polaków pracuje w niedostatecznie zaizolowanych oraz doświetlonych budynkach. Problem w zasadzie dotyczy większości obiektów przemysłowych, w których termoizolacja budynku zazwyczaj jest niewystarczająca, systemy grzewcze są przestarzałe, a światło dzienne nie jest doprowadzane do stanowisk pracy lub jest nieodpowiednie. Spośród elementów przegród zewnętrznych systemy okienne są głównym czynnikiem przyczyniającym się do strat ciepła, a ich charakterystyka energetyczna zasadniczo zależy od właściwości termicznych przeszkleń i ram. Odpowiedź na te problemy jest jedna: termomodernizacja, która prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię dzięki modernizacji cieplnej fasady, dachu lub stolarki. Godnym rekomendacji rozwiązaniem w przypadku modernizacji stolarki są świetliki, które poza dobrym współczynnikiem przenikania ciepła doprowadzają równomiernie rozproszone światło do wnętrza budynków. Dobrze wykonana termomodernizacja wraz z prawidłowo dobranymi świetlikami dachowymi zwiększają komfort pracy, jednocześnie poprawiając wydajność pracowników oraz zmniejszając częstotliwość ich absencji. Aby jednak nie być gołosłownym, postanowiliśmy Państwu przybliżyć w ramach formatu Builder Exclusive & Quality case jednego z liderów rynku. Prezentujemy topową realizację firmy Aluco System, w ramach której – śmiało można powiedzieć – firma wyznaczyła pewien standard w zakresie termomodernizacji. Gorąco zachęcam do lektury!

W Aluco System od ponad 20 lat pomagamy naszym klientom wykorzystywać do maksimum zalety naturalnego światła dziennego. Oferta naszej firmy obejmuje: systemy świetlików dachowych, systemy oddymiania grawitacyjnego, fasady poliwęglanowe, ślusarkę aluminiową, wentylację przemysłową, aerożel Lumira oraz termomodernizację. Stawiamy na technologiczny rozwój, energooszczędność i najlepsze materiały. Nasze rozwiązania znalazły miejsce w dziesiątkach obiektów w całym kraju, zarówno w budynkach przemysłowych, jak i projektach architektonicznych o bardzo śmiałej koncepcji. Jesteśmy przedsiębiorstwem ze stuprocentowo polskim kapitałem. Zlecenia wykonujemy na terenie całej Unii Europejskiej i poza jej granicami. W 2020 r. zrealizowaliśmy jeden z naszych najbardziej złożonych i wymagających projektów. Jego realizacja zdecydowanie znalazłaby się w czołówce wyzwań, z którymi firma Aluco System zmierzyła się do tej pory, a działamy od 1997 r. i trzeba przyznać, że dziś naprawdę trudno nas zaskoczyć. Mowa o kompleksowej termomodernizacji obiektu produkcyjnego znajdującego się we Wrocławiu na terenie jednego z najstarszych parków przemysłowych w Polsce. Projekt ten realizowaliśmy na zlecenie firmy OZBUD z Wrocławia – generalnego wykonawcy. Budynek miał charakter zabytkowy, co było jednym z kluczowych powodów zaawansowania projektu. W ramach prezentacji Builder Exclusive & Quality chcemy przybliżyć proces realizacji całego projektu, zagłębiając się w najważniejsze kwestie. Zapraszam do lektury!


Naszym zadaniem było przeprowadzenie termomodernizacji budynku B1. Projekt obejmował wymianę wszystkich świetlików dachowych oraz fasady budynku. Wszystko to bez przerywania prac wewnątrz obiektu.

Budynek B1 to największy obiekt na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Jego historia sięga początków XX w., kiedy to niemieckie przedsiębiorstwo Linke-Hofmann-Werke AG produkowało tutaj swoje lokomotywy. Jest to hala produkcyjna 10-nawowa z pomieszczeniami magazynowymi, biurowymi i socjalnymi. Jej powierzchnia użytkowa to ok. 26 000 m2. Elewacja z cegły licówki z dużą liczbą przeszkleń o znacznej powierzchni.

NAJWIĘKSZE WYZWANIA

Termomodernizacja tego budynku była projektem zaawansowanym, który stawiał przed nami szereg wyzwań tj.: znaczna powierzchnia świetlików i fasad, logistyka, nieprzerywanie produkcji, ochrona konserwatorska.

KOMPLEKSOWE PODEJŚCIE

W naszej firmie kompleksowe podejście do realizacji projektu rozumiemy jako takie, w którym klient lub inwestor poświęca jak najmniej uwagi na koordynowanie całej inwestycji. Natomiast Aluco System bierze na siebie organizację i wykonanie jak największej liczby zadań – i to nie tylko tych bezpośrednio związanych z wdrożeniem naszych produktów. Właśnie takie podejście zastosowaliśmy w trakcie prac nad omawianym projektem. W praktyce oznaczało to dla naszej firmy wzięcie odpowiedzialności za demontaż i utylizację starych świetlików dachowych i elementów fasady, zabezpieczenie miejsca pracy, montaż nowych świetlików dachowych i fasady. Na marginesie dodajmy, że jeżeli sytuacja by tego wymagała, bylibyśmy w stanie przeprowadzić także naprawę dachu.

TERMOMODERNIZACJA ŚWIETLIKÓW

Na obiekcie zainstalowaliśmy łącznie 6860 m² nowych świetlików!

Pierwszy etap prac nad projektem obejmował wymianę świetlików dachowych na całym obiekcie. Powierzchnia hali jest bardzo duża i wynosi aż 26 000 m2, a modernizacji wymagały wszystkie. Wszystkie świetliki na dachu budynku B1 mają formę pasm świetlnych o trójkątnym kształcie. Przypomnijmy, że cały obiekt B1 od wielu lat znajduje się pod ochroną konserwatorską. Z tego powodu jednym z wymogów projektu było zachowanie formy architektonicznej świetlika, w tym właśnie oryginalnego kształtu. W Aluco System mamy produkt zaprojektowany specjalnie na takie sytuacje. Jest to termoizolowany świetlik dachowy Aluco Skylight TR Therm.

ALUCO SKYLIGHT TR THERM

System świetlików trójkątnych ALUCO SKYLIGHT TR THERM to innowacyjne rozwiązanie dla obiektów przemysłowych pod ochroną konserwatorską, zachowujące zabytkowy charakter dzięki trójkątnemu kształtowi. Zapewnia izolację termiczną, co pomaga w oszczędności energii. Spełnia europejskie normy i charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, na poziomie do 0,5 W/(m²K), przy zastosowaniu wypełnienia aerożelem.

TERMOMODERNIZACJA FASADY

Na obiekcie zainstalowaliśmy łącznie 5000 m² nowych paneli poliwęglanowych!

W drugim etapie naszego projektu przystąpiliśmy do modernizacji części fasady budynku, przy czym zdecydowaliśmy się na zastosowanie paneli poliwęglanowych ALUCO PANEL jako głównego materiału wypełniającego. Modernizacji została poddana hala produkcyjna obiektu B1.

ALUCO PANEL AP 50 to panele poliwęglanowe o grubości 50 mm i współczynniku przenikania ciepła wynoszącym U = 0,9 W/(m2K), osadzone w termoizolowanych profilach aluminiowych.

ALUCO PANEL to innowacyjne i trwałe fasady poliwęglanowe, które są odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i działanie czynników chemicznych. Wyróżniają się trwałością, odpornością na uderzenia i łatwością montażu. Poliwęglan jest często wykorzystywany w budownictwie do tworzenia fasad, dachów i przegród budowlanych. Nasze półprzeźroczyste panele poliwęglanowe doskonale sprawdzają się w budynkach magazynowych, produkcyjnych i obiektach użyteczności publicznej.

WIĘCEJ ŚWIATŁA I CIEPŁA

Projekt został zakończony terminowo, zgodnie z harmonogramem robót. Modernizowane hale niewątpliwie zyskały na poprawionych walorach estetycznych. Jednak, co znacznie bardziej istotne, w zasadniczy sposób poprawiły się dwie podstawowe funkcje, czyli przezierność oraz izolacyjność cieplna.

200 proc. WIĘCEJ ŚWIATŁA DZIENNEGO

Obecnie w halach DOZAMELU nawet w pochmurne dni nie ma konieczności korzystania z oświetlenia elektrycznego. Dobrany zestaw płyt poliwęglanowych do wypełnień świetlików w optymalny sposób dostarcza światło do wnętrz hali, jednocześnie równomiernie rozprasza je w dni ze szczególnym natężeniem promieniowania słonecznego.

500 proc. LEPSZA TERMOIZOLACJA

Nic nie zobrazuje sukcesu projektu lepiej niż konkretne liczby. Dlatego w poniższej symulacji pokażemy, jakie orientacyjne oszczędności energii udało się uzyskać po modernizacji świetlików w hali B1.

tags:
open