Home Materiały i Technologie ROZWOJOWY SMART HOME GIRA W OAZIE MOKOTÓW
ROZWOJOWY SMART HOME GIRA W OAZIE MOKOTÓW
0

ROZWOJOWY SMART HOME GIRA W OAZIE MOKOTÓW

0
0

OAZA MOKOTÓW to pierwsza w Warszawie i w Polsce inwestycja apartamentowa z możliwością integracji i rozbudowy instalacji budynkowych realizowana w koncepcji „Rozwojowy Smart Apartament GIRA”, opartej na technologii KNX.

KNX – światowy standard

KNX to otwarty i zdecentralizowany światowy standard automatyki budynkowej, doskonale sprawdzający się w obiektach mieszkaniowych. Dzięki ponad 30-letniej tradycji i bardzo niskiemu wskaźnikowi awaryjności uznawany jest za najbardziej niezawodny system smart home z obecnie stosowanych. Kluczową cechę stanowi tutaj „otwarty”, czyli mający możliwość integracji i przyłączania produktów oraz technologii innych producentów, łącznie z produktami IoT.

Możliwość stosowania urządzeń różnych producentów w jednej instalacji pozwala deweloperowi spać spokojnie w przypadku braku dostępności urządzeń lub zniknięcia z rynku jednego producenta. Deweloper może mieć natomiast kłopoty i zyskać złą renomę w przypadku stosowania zamkniętych autorskich systemów jednego producenta w razie awarii lub konieczności serwisu po kilku latach.

Oaza dla wymagających klientów

Oaza Mokotów z 69 apartamentami to – zgodnie z celem postawionym przez dewelopera – inwestycja stworzona z myślą o potrzebach najbardziej wymagających i świadomych klientów, którzy oczekują najnowocześniejszych rozwiązań, jednocześnie niepowodujących nadmiernego podnoszenia nakładów i kosztów inwestycji.

Istotną kwestią w tej inwestycji było, ze względu na mnogość instalacji, ograniczenie liczby wyłączników, regulatorów, sterowników i pilotów do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem podłogowym, grzejnikami kanałowymi, klimatyzacją i żaluzjami. Ważne dla inwestora stało się również zintegrowanie systemu wideodomofonowego na wspólnym panelu dotykowym, służącym do obsługi wszystkich instalacji, aby nie było potrzeby montowania dodatkowej stacji wewnętrznej audiovideo do domofonu. Zwrócono uwagę również na to, aby sygnał dzwonka po naciśnięciu przycisku przed drzwiami także pochodził z panelu dotykowego.

Takie założenia stały się kluczem do wdrożenia nowej koncepcji w realizacji idei inteligentnego domu i automatyki budynkowej firmy TEMA 2 Sp. z o.o. – wyłącznego przedstawiciela Gira w Polsce.

Komfort, ekonomia, bezpieczeństwo

Mieszkańcy apartamentów w Oazie Mokotów mogą liczyć na pełen komfort, ekonomię ogrzewania, bezpieczeństwo oraz – co ważne – będą mogli rozszerzać i rozbudowywać funkcjonalność poprzez dokładanie instalacji według własnych potrzeb i upodobań. Każdy z apartamentów posiada w standardzie zintegrowaną instalację oświetleniową, ogrzewania podłogowego, grzejniki kanałowe oraz system wideodomofonowy i infrastrukturę do rozbudowy pod kolejne instalacje czy urządzenia poprawiające jakość i komfort życia. W pierwszej kolejności może to być dołożenie możliwości sterowania instalacjami z telefonu, a następnie sterowania głosem.

Wszystkie instalacje w inwestycji Oaza Mokotów, łącznie z wideodomofonem, będą zintegrowane i sterowane z jednego panelu dotykowego Gira G1, wyposażonego w protokół komunikacyjny SIP.

Wideodomofon w standardzie posiada funkcje przekierowywania połączeń na telefony komórkowe, dzięki czemu można odbierać połączenia, będąc w dowolnym miejscu na Ziemi, mając jedynie dostęp do Internetu.

Koncepcja dla firm deweloperskich i inwestorów

„Rozwojowy Smart Apartament Gira” lub „Rozwojowy Smart Home Gira” to koncepcja skierowana do firm deweloperskich i inwestorów realizujących inwestycje o podwyższonym standardzie, którzy chcą zaoferować podstawowy lub rozszerzony zakres instalacji inteligentnego domu z możliwością rozbudowy instalacji.

Inwestor, wdrażając koncepcję, na początku realizacji inwestycji nie ponosi dużych kosztów. Przygotowuje natomiast preinstalację i infrastrukturę pod rozbudowę oraz dokładanie kolejnych instalacji, rozszerzających paletę funkcjonalności w domu czy apartamencie.

Podstawowe i rozbudowane funkcjonalności

Pierwszy przykład to sterowanie oświetleniem – funkcjonalność ta wymaga podstawowych urządzeń oraz niewielkich nakładów finansowych. Może to być np. sterowanie ograniczoną liczbą obwodów z funkcją włącz/wyłącz.

Nabywca apartamentu może rozbudować ten zakres o dodatkowe obwody oświetlenia, a także np. funkcję ściemniania oraz zmiany barwy światła. W standardzie natomiast możliwa jest funkcja włączania pojedynczego punktu świetlnego z dowolnego włącznika lub kilku punktów w zaprogramowanych konfiguracjach. Dostępna jest także funkcja centralna włącz/wyłącz.

Drugim przykładem, na który pozwala instalacja, jest sterowanie ogrzewaniem – można zastosować sterowanie grzejnikami konwekcyjnymi i elektrycznymi, grzejnikami kanałowymi, ogrzewaniem podłogowym, zarówno wodnym, jak i elektrycznym. Odpowiednia i komfortowa dla użytkowników temperatura będzie utrzymywana w każdej strefie lub pomieszczeniu z możliwością automatycznego sterowania czasowego oraz działania w trybach pracy: komfort/standby/noc/hibernacja/ochrona przed zamarzaniem.

Kolejną praktyczną funkcję może stanowić sterowanie klimatyzacją, czyli utrzymywanie stałej temperatury i zarządzanie pracą urządzenia, a także integracja z systemem grzewczym.

Ciekawą opcją jest możliwość integracji instalacji z systemem zacieniania okien, np. sterowanie automatyczne żaluzjami zaprogramowane czasowo lub działanie zależne od informacji o warunkach atmosferycznych przekazywanych przez stację pogodową. Żaluzje mogą być sterowane indywidualnie lub w dowolnych konfiguracjach razem z obwodami świetlnymi i ogrzewaniem, zwanych scenariuszami.

Ponadto KNX umożliwia również integrację z systemem utrzymywania jakości powietrza, a także sterowanie i monitoring instalacji wentylacji i rekuperacji przez zastosowanie odpowiednich czujników oraz zarządzanie pracą urządzeń wykonawczych.

Dodatkowo system może być rozbudowywany o czujniki zalania, czujniki dymu, zdalne zamykanie/otwieranie zaworów wody i gazu, jak również zdalny odczyt zużycia mediów.

Powyższe funkcje mogą zostać uwzględnione przez inwestora w pakiecie podstawowym lub w opcji do rozbudowy.

Design zgodnie z indywidualnymi potrzebami

Oprócz rozbudowy funkcjonalności w koncepcji „Rozwojowy Smart Home Gira” istnieje również możliwość zmiany designu przycisków funkcyjnych KNX.

Zastosowane przyciski podstawowe, które już w standardzie mają pomiar temperatury, mogą być zastąpione przyciskami o bardziej wyrafinowanym designie, wykonanymi z materiałów naturalnych, takich jak szkło, metal czy sklejka.

Dopełnienie całości stanowi osprzęt elektroinstalacyjny w postaci gniazd zasilających 230 V, gniazd teleinformatycznych (Internet, RTV, USB, HDMI) oraz gniazd 230 V ze zintegrowaną ładowarką do telefonu na złącze A lub C. Są to elementy o takiej samej estetyce, wykonane z tego samego materiału i w identycznym kolorze jak ten widniejący na przyciskach KNX.

ARTUR OGORZAŁEK

Dyrektor Handlowy TEMA 2 Sp. z o.o., wyłącznego przedstawiciela marki Gira w Polsce

Już dzisiaj istnieje co najmniej 7 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu, a szacuje się, że za 10 lat przejdziemy od włączania i wyłączania światła za pomocą głosu i gestów do całkowitego sterowania domem za pośrednictwem internetu rzeczy. Wśród urządzeń wyposażonych w tzw. czujniki IoT (Internet of things), które zyskają większą popularność w najbliższych latach, należy wymienić przede wszystkim inteligentne zamki, oświetlenie i termostaty. Większość gospodarstw, które już są wyposażone w programator ogrzewania domu i programator oświetlenia, planuje rozbudowę i zakup kolejnych, co świadczy o przydatności i sprawdzeniu się tych urządzeń w praktyce. Wśród preferowanych korzyści, których źródłem są rozwiązania smart home, pożądane będą odpowiednio do popularności: oszczędność czasu, poprawa komfortu i standardu życia, umożliwienie odpoczynku, oszczędność energii i pieniędzy, postawy ekologiczne, dostarczanie rozrywki, uproszczenie i zmniejszenie liczby codziennych domowych obowiązków, możliwość bycia nowoczesnym, innowacyjnym i postępowym, zapewnienie bezpieczeństwa domu i rodziny, ochrona zdrowia własnego i rodziny. W budynkach przyszłości platformy sztucznej inteligencji będą mózgami całych domów, ucząc się o zwyczajach i potrzebach mieszkańców, a następnie będą koordynować i automatyzować na ich podstawie wszystkie procesy i czynności. Nie ma innej alternatywy i każdy budujący obiekty mieszkalne będzie musiał zakładać – tak jak zrównoważony rozwój i zieloną energię – wdrażanie w swoich projektach rozwiązań smart home.


Kameralna inwestycja wśród zieleni

Oaza Mokotów to kompleks trzech rezydencji zlokalizowany przy ulicy Piaseczyńskiej 41, na terenie Dolnego Mokotowa, w pobliżu skarpy warszawskiej. Ten unikatowy projekt zajmie obszar ok. 1 ha i będzie się charakteryzował wysokim współczynnikiem terenów zielonych oraz klasyczną architekturą.

Kompleks Oaza Mokotów usytuowany jest na terenie o powierzchni blisko 10 000 mkw., z czego jedynie 3 600 mkw. zajmuje zabudowa. Dzięki temu właściciele apartamentów zyskają dostęp do prywatnego parku, który nigdy nie zostanie zabudowany, stając się prawdziwą oazą spokoju na mapie tętniącego życiem Dolnego Mokotowa. Za unikatowy projekt zagospodarowania terenu odpowiada doświadczone biuro architektury krajobrazu – Studio Krajobraz Małgorzata Sobótka. – Atutem Oazy Mokotów jest niezwykle atrakcyjna lokalizacja: w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji znajduje się słynny Klub Sportowy „Warszawianka”, z kortami tenisowymi, boiskami sportowymi oraz zespołem nowoczesnych basenów ze strefą SPA & wellness. Z okien części apartamentów w budynkach A oraz C po stronie zachodniej będzie można natomiast podziwiać urokliwą skarpę wiślaną, park znajdujący się przy ulicy Dolnej i naturalny staw – mówi Katarzyna Sobotka, Manager Sprzedaży Oazy Mokotów. Inwestycja Oaza Mokotów to kameralne, zaledwie trzypiętrowe budynki, w których znajdzie się w sumie 69 apartamentów liczących od 47 mkw. do 145 mkw. powierzchni, o wysokości 2,84 m. Efektownie zaprojektowane balkony podkreślą atrakcyjność budynków, a mieszkańcy parteru będą mieli dostęp do prywatnych ogrodów liczących nawet 160 mkw., częściowo wyłożonych płytą tarasową. Elegancka elewacja, wykonana z ręcznie formowanej belgijskiej cegły RAINBOW SNOWDUST 360, efektowny design części wspólnych i ekskluzywne materiały wykończeniowe dopełnią ten wyjątkowy projekt apartamentowy.

Nowoczesne i ekologiczne wyposażenie rezydencji
Dzięki ośmiu szybkobieżnym windom i pakietowi nowoczesnych instalacji oraz urządzeń przyszli mieszkańcy mogą liczyć na pełen komfort i jakość życia w apartamentowcach. W mieszkaniach znajdą się preinstalacje inteligentnego domu w systemie KNX z nowoczesnym osprzętem elektrycznym marki Gira, klimatyzacja marki Mitsubishi, trzyszybowe aluminiowe okna o podwyższonych parametrach akustycznych, zapewniające świeże powietrze dzięki nawiewnikom z filtrem antyalergicznym i antysmogowym, oraz ogrzewanie podłogowe i kanałowe. Mieszkańcy będą mogli korzystać z przynależnych miejsc postojowych znajdujących się w garażu podziemnym na poziomie -1, ze stanowiskami pod stację ładowania samochodów elektrycznych, stanowisk na motocykle oraz boksów rowerowych.

Atrakcyjna propozycja dla inwestorów
Dodatkowym atutem dla klientów decydujących się na zakup apartamentów w Oazie Mokotów będzie możliwość odzyskania w całości podatku VAT w wysokości 23 proc. Inwestorzy prowadzący działalność gospodarczą uzyskują również dodatkowe korzyści, takie jak możliwość obniżenia podatku dochodowego w związku z poniesionymi nakładami na wykończenie i wyposażenie apartamentu. Inwestycja Oaza Mokotów jest aktualnie w trakcie budowy. Zakończenie prac przewiduje się na II kwartał 2023 roku.

Projekt Oazy Mokotów przygotował w latach 2002–2003 prof. dr hab. Stefan Kuryłowicz z pracowni APA Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. w ramach szerszego projektu rewitalizacji terenów sportowych Klubu Sportowego „Warszawianka”, natomiast do współczesnych zaleceń i wymagań inwestora projekt dostosował arch. Mirosław Palej.

open