Home Inwestycje CENTRAL POINT
CENTRAL POINT
0

CENTRAL POINT

0
0

22 kondygnacje nie stawiają Central Point na równi pod względem wysokości wśród rekordzistów w stolicy. Nie oznacza to jednak, że inwestycja ta nie jest wyjątkowa. Prestiżu dodaje jej położenie. Chodzi nie tylko o centrum stolicy, ale lokalizację nad skrzyżowaniem dwóch linii metra, co było nie lada wyzwaniem podczas budowy.

 

Od początku lat 90. trwa w Warszawie dyskusja na temat lokalizacji Centrum i granic śródmieścia funkcjonalnego. Naturalny obszar Centrum, jakim jest rejon między ulicami Jana Pawła II a ul. Marszałkowską (od Al. Jerozolimskich aż do ul. Królewskiej), wskutek „problemu roszczeń” oraz burzliwych dyskusji między władzami miejskimi a projektantami (a także wśród nich) stanął na ćwierć wieku odłogiem. Miasto zdecydowało się na ekspansję na zachód wzdłuż ulic Towarowej i Okopowej.

Teraz, jak sądzę, rozpoczyna się okres częściowego „powrotu” Centrum w rejon Marszałkowska – Świętokrzyska. Na pierwszym etapie powstają 4 budynki będące rekompozycją konkursowej koncepcji Ściany Wschodniej Profesora Zbigniewa Karpińskiego z lat 60. Są to: Centrum Marszałkowska (Nowy Sezam), Widok Towers, Central Point i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W części północnej tego obszaru między ul. Świętokrzyską a Królewską – ulica Marszałkowska ulegnie zwężeniu (wg projektu Planu Miejscowego rejonu Placu Grzybowskiego), zbliżając się swoją szerokością do wymiarów przedwojennych. Nastąpi to poprzez likwidację po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Miejscowy Plan zakłada takie właśnie zawężenie. Wyjątkiem ma być narożnik kwartału, na którym trwa realizacja Central


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open