O szerokim wachlarzu usług oraz produktów umożliwiających digitalizację, które trafiają na rynki ponad 80 krajów, opowiada TEKIN GUVERCIN, założyciel i prezes firmy konsultingowej cyfrowej transformacji biznesu DAT Computer Concepts oraz CEO Międzynarodowej Sieci Partnerskiej FND – Future Network Development.
Builder: Dlaczego transformacja cyfrowa jest bardzo ważna dla rynku budowlanego?
Tekin Guvercin: Branża budowlana zatrudnia około 7% światowej populacji w wieku produkcyjnym. Jest to jeden z największych sektorów globalnej gospodarki, z 10 bilionami dolarów wydawanymi co roku na towary i usługi związane z budownictwem. Ma jednak trudny do rozwiązania problem z niską produktywnością, a na cyfryzację wydaje niewiele ponad 1% swoich dochodów. W efekcie w porównaniu do innych sektorów należy niestety do najmniej zdigitalizowanych. Badania przeprowadzone przez McKinsey Global Institute wskazują, że transformacja cyfrowa może skutkować wzrostem produktywności od 14 do 15% i obniżeniem kosztów od 4 do 6%. Kierunek jest tylko jeden – wykorzystanie zasobów technologicznych. Poprzez odpowiednie zastosowanie zaawansowanych oprogramowań do zarządzania projektami i procesami firmy mogą bardzo szybko podnieść swoją efektywność. Chciałbym podkreślić, że transformacja cyfrowa jest w zasięgu każdej firmy budowlanej bez względu na jej lokalizację, wielkość czy zasoby finansowe. Najważniejsza jest świadomość potrzeby zmian.
Pana firmy dostarczają na całym świecie usługi konsultingowe w zakresie zarządzania projektami bądź cyfrowej transformacji biznesu. Proszę opowiedzieć o międzynarodowych doświadczeniach.
T.G.: Rzeczywiście mamy wielki przywilej od ponad dwóch dekad, bezpośrednio bądź we współpracy z naszymi międzynarodowymi partnerami, świadczyć bardzo szeroki wachlarz usług oraz produktów umożliwiających digitalizację do ponad 80 krajów. Pracowaliśmy przy takich projektach jak budowa Doha Olympic Stadium, Metro w Dubaju czy Delhi, budowa lotniska w Pekinie oraz Hongkongu bądź uruchomienie słynnego Trzeciego Mostu Bosforskiego w Stambule i wiele innych. Równie ważne są dla nas doświadczenia z rynku polskiego pozyskane podczas prac na przykład przy projekcie metra w Warszawie bądź ogólnopolskim projekcie budowy sieci linii energetycznych. Specjalizujemy się w profesjonalnym zarządzaniu projektami, portfelami projektów, projektami liniowymi, procesami oraz BIM. Z sukcesem dostarczamy kompleksowe rozwiązania w zakresie analiz biznesowych, konsultacji, szkoleń, outsourcingu, a także wdrożeń i dystrybucji międzynarodowo uznanych systemów informatycznych oraz rozwiązań chmurowych. Projektujemy, a także wdrażamy modele transformacji biznesowych, optymalizujemy i automatyzujemy procesy przy wykorzystaniu najnowszych technologii oraz metodologii.
Jakie narzędzia cyfrowe szczególnie Państwo polecacie?
T.G.: Rekomendujemy narzędzia dopasowane do potrzeb naszych klientów, bo to oni są dla nas najważniejsi. Dlatego też bezwzględnie etap rekomendacji zawsze poprzedzamy dogłębną analizą wymagań klientów, najistotniejszych obszarów, w których spodziewają się poprawy, identyfikacją tak zwanych wąskich gardeł. Podsumowując, najpierw diagnostyka, a później zalecenia. W wachlarzu produktów mamy tylko te, które są międzynarodowo uznane i łatwo się ze sobą integrują celem stworzenia ekosystemu informatycznego, między innymi: ISETIA, Oracle Primavera, Powerproject, Trimble Tilos, Oracle Aconex, CostOS.
W jaki sposób szybko podnieść efektywność realizacji projektu budowlanego przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych?
T.G.: Obecnie obserwujemy duży rozdźwięk pomiędzy oprogramowaniami strategicznymi, tj. ERP, w których firmy zarządzają finansami, zaopatrzeniem i HR, oraz taktycznymi, takimi jak systemy do planowania, projektowania czy estymacji kosztów. Rozwiązaniem jest wypełnienie tej przestrzeni narzędziem, które umożliwi standaryzację procesów w organizacji oraz ich automatyzację. Konieczna jest koncentracja na podniesieniu wydajności kolaboracji oraz na zaoszczędzeniu czasu, na prostych codziennych czynnościach zespołu budowlanego. Tutaj technologia pozwala na doskonałe rozwiązania, takie jak centralizacja dokumentacji budowlanej z dostępem opartym o przywileje w ramach środowiska współpracy CDE (Common Data Environment) łącząca informacje modelowe i projektowe, automatyczne połączenie z placem budowy poprzez aplikację mobilną, koordynacja BIM, zaawansowana cyrkulacja danych usprawniająca zarządzanie informacją oraz zmniejszająca ryzyko błędów wraz z raportowaniem BI (Business Intelligence) online w chmurze, pro-aktywna kontrola realizacji projektu wraz ze śledzeniem kosztów w czasie rzeczywistym. Platforma chmurowa ISETIA doskonale wpisuje się w ten trend.