Home Architecture Design Biura przyszłości
Biura przyszłości
0

Biura przyszłości

0
0

Wnętrza biurowe z roku na rok stają się doskonalsze, lepiej wyposażone, z dużą ilością zieleni, naturalnych ekologicznych materiałów, szkła idealnie skomponowanego z aluminium oraz wszelkich nowoczesnych rozwiązań. Wszystkie te segmenty to kolejne kroki do biura idealnego – stworzonego z myślą o człowieku. Ale czy to wystarczy? Przed tym dylematem stają architekci, deweloperzy, zarządcy biur oraz takie firmy jak CreoConcept. Jakie elementy biura gwarantują nie tylko ładny wygląd, ale również funkcjonalność i komfort pracowników? Co robić by każdy z nas czuł się dobrze i swobodnie w przestrzeni biurowej?

Nowe normy dla biur

Mimo że współczesne biura stale zyskują na atrakcyjności, badacze Leesman Index, najbardziej kompleksowego, niezależnego badania środowisk pracy, udowadniają, że przestrzenie biurowe wciąż niedostatecznie zaspokajają potrzeby pracowników związane ze skupieniem i prywatnością. Według najnowszych badań, obejmujących również rynek biurowy w Polsce, hałas jest jednym z głównych czynników decydujących o niezadowoleniu z biura.

Problem ten dotyka głównie pracowników przebywających i wykonujących swoje obowiązki zawodowe w biurach projektowanych na planie otwartym. Nadal najpopularniejszą przestrzenią biurową jest właśnie open space, czyli ta, w której każdy z nas jest najbardziej narażony na nadmierną ilość bodźców z otoczenia. Rok 2022 ma stać się rozwiązaniem tego problemu. Wszystko dzięki nowej normie ISO 22955. Stawia ona wymagania w zależności od dominującej w danej przestrzeni aktywności pracowników.

Rosnąca świadomość pracodawców pod względem akustyki w biurze zapewne przełoży się na realną satysfakcję pracowników. Warto pamiętać, że wspomniana satysfakcja to również efektywniejsza praca.

think creo

Praca w biurach na planie otwartym uwypukla problemy związane nie tylko z hałasem, ale również z ogólnie pojętą organizacją pracy. Zróżnicowane obowiązki zespołu często kolidują ze sobą. Rozmowy telefoniczne nie współgrają z koniecznością pracy w skupieniu bądź spotkań z kontrahentami. Miarą komfortu w biurze jest dziś możliwość szybkiej zmiany aranżacji przestrzeni oraz dopasowanie jej nie tylko do potrzeb w danej chwili, ale również samopoczucia osób korzystających z biura. Pracownik to indywidualność z zupełnie odmiennymi preferencjami. To właśnie ten fakt przysłużył się do zmiany podejścia podczas projektowania wnętrz. Rosnące potrzeby pracowników przyczyniły się do stworzenia modułowych ścian mobilnych ZigZak. Liczy się komfort. Istnieje możliwość wydzielenia przestrzeni bez konieczności inwazyjnej ingerencji we wnętrze typu open space. Warto zaznaczyć, że poza funkcją czysto praktyczną ściany mobilne to również dodatkowy element wizualny we wnętrzu, mający wpływ na jego estetykę. Klasyczna wersja szklanej ściany staje się nowoczesnym akcentem nadającym minimalistycznego charakteru we wnętrzu. Jednak moduły nie muszą być stworzone tylko ze szkła. Płyta meblowa, która jest równie częstym rozwiązaniem, wpisuje się w nurt nowoczesnych biur w duchu ekologii. Takie duże przestrzenie mogą zostać pokryte również designerską tapetą bądź folią. Łatwym sposobem na zapewnienie pracownikom komfortu akustycznego jest właśnie ściana mobilna.

Gwarantuje ona izolacyjność akustyczną Rw do 49 dB przy użyciu tafli szklanej oraz Rw do 44 dB przy użyciu płyty meblowej. Ściana mobilna jest więc rozwiązaniem w biurach z otwartą przestrzenią, w której brak dodatkowych miejsc do spotkań czy indywidualnych rozmów. Podział wnętrz ścianą zapewnia przede wszystkim prywatność, która dla każdego pracownika jest niezwykle cenna.

Folia LCD – prywatność w nowoczesnej formie

Za komfort pracowników odpowiada nie tylko aspekt odpowiedniej akustyki. Poza tym, że chcemy mniej słyszeć, komfort gwarantuje nam również opcja, byśmy mniej widzieli oraz by nie widziano nas. Zagwarantowanie między innymi tych aspektów sprawia, że pracownik lepiej czuje się w przestrzeni biurowej, a jego praca jest efektywniejsza.

Szklane ścianki działowe to praktyczne rozwiązanie idealnie wpisujące się w najnowsze trendy architektoniczne. Przezierne szkło gwarantuje nam piękny przepływ światła w pomieszczeniu i ma ogromne zalety wizualne, nie daje jednak pełnej prywatności w wydzielonym pomieszczeniu. CreoConcept oferuje rozwiązanie łączące oba aspekty. Każdy z systemów może zostać wzbogacony o wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie technologiczne, jakim jest folia Optitec. To folia LCD, która wykorzystuje warstwę ciekłokrystaliczną, zmieniając właściwości optyczne. We wnętrzu folii znajdują się ciekłe kryształki, które w normalnych warunkach mają nieregularną strukturę, przez co folia utrzymuje kolor mlecznobiały. Wystarczy aktywować jej działanie za pomocą impulsu elektrycznego uruchamianego pilotem bądź specjalną aplikacją, folia staje się wtedy zupełnie przezierna lub nieprzezierna. Nieprzezroczysta (w stanie niezasilonym, matowym) przełączalna folia działa również jako ekran projekcyjny dobrej jakości ze względu na właściwości ciekłokrystaliczne, które zapewniają wysoki kontrast. Tylna projekcja zapewnia najwyższą jakość obrazu, natomiast przednia – może być wzmocniona dodatkową powłoką odblaskową. Folia Optitec zapewnia również izolację termiczną, słoneczną i akustyczną, pomagając w utrzymaniu chłodu, komfortu czy ciszy w pomieszczeniach.

W biurze jak w domu

Nowa rzeczywistość związana z pandemią przyczyniła się do stworzenia odmiennego modelu projektowania powierzchni biurowych. Czas ten wymaga dogłębnej analizy potrzeb danej firmy i jej pracowników. Praca zdalna przyzwyczaiła zatrudnionych do innych warunków pracy niż te w biurach. Domowa atmosfera, przytulny wystrój oraz swoboda to wyznaczniki biura post-covidowego. Pracodawcy są zmuszeni do stworzenia bezpiecznej przestrzeni, która zachęci do powrotu z home office. Aktualne wymagania to nie tylko biura dobrze zaprojektowane, o wysokiej estetyce, to przede wszystkim bezpieczeństwo przebywania w dużych grupach. Przykładem wnętrza patrzącego w przyszłość jest biuro Axpo, projektu BITCREATIVE, które mieliśmy okazję współrealizować. Model open space, który jest najbardziej popularny i znany w większości biurowców, przechodzi przemianę. Otwarty plan jest dzielony za pomocą ścian szklanych oraz ścian mobilnych. Moduły zmieniają swoją funkcję, zależnie od potrzeb również w zakresie przezierności. Dzięki ruchomym częściom można tworzyć wariacje na temat jednego, wydawać by się mogło – prostego – wnętrza.

Wiele produktów – jeden cel

CreoConcept to wiele biurowych rozwiązań, które mają jedną wspólną cechę – komfort. Najważniejsze jest dla nas kreowanie biur sprzyjających pracy. Nasze działania są determinowane przez wnętrza wielofunkcyjne, w których głównym wyznacznikiem aranżacji jest człowiek. Tworzenie komfortowych biur na najwyższym poziomie możliwe jest dzięki nowym produktom takim jak mobilne ściany ZigZak, czy nowoczesna folia LCD.


Fot. arch. CreoConcept

open