Home Biznes i Ludzie PRZYSZŁOŚĆ BUDOWNICTWA
PRZYSZŁOŚĆ BUDOWNICTWA
0

PRZYSZŁOŚĆ BUDOWNICTWA

0
0

W ubiegłym roku urzeczywistniły się plany rozwojowe WPBM „MÓJ DOM” i rozpoczęto produkcję prefabrykatów betonowych w nowej fabryce zlokalizowanej pod Wrocławiem, w pełni zautomatyzowanej, największej i najnowocześniejszej w Polsce. O tym, w jaki sposób wrocławski deweloper chce „budować ekologicznie, lepiej, dokładniej i w znacznie krótszym czasie”, w rozmowie z Natalią Chylińską opowiada WOJCIECH KURPIŃSKI, Dyrektor Generalny WPBM „MÓJ DOM” SA MD Prefabrykacja oddział w Źródłach.

Natalia Chylińska: W czym przejawia się przewaga tego zakładu nad innymi tego typu?

Wojciech Kurpiński: W pełni zautomatyzowana produkcja na hali zapewnia szybki czas realizacji zamówień, dużą elastyczność, wysoką jakość oraz brak uzależnienia od warunków pogodowych. Nasza fabryka wyposażona jest w trzy osobne linie produkcyjne: stropy, ściany oraz elementy pozostałe, tj. schody, balkony, słupy, belki. Elementy te stanowią kompletne rozwiązania systemowe przeznaczone zarówno do budownictwa mieszkaniowego, jak i przemysłowego. Linie produkcyjne dopełniają trzy zautomatyzowane zbrojarnie pracujące w systemie just in time (produkujące zbrojenie na wymiar, nie wytwarzając żadnego odpadu) oraz wysokowydajny węzeł betoniarski (wraz z recyklingiem oraz z kolejkową dystrybucją mieszanki betonowej). Nasze produkty bardzo szybko osiągają wymaganą wytrzymałość dzięki ogrzewaniu w specjalistycznej dojrzewalni. Planowanie, projektowanie oraz produkcja odbywa się przy użyciu nowoczesnego oprogramowania CAD/BIM ERP, które eliminuje kolizje i błędy powstające w tradycyjnym procesie produkcyjnym. Roboty układające szalunki mogą tworzyć dowolną geometrię produktów, co w przypadku innych zakładów jest znacznie utrudnione, a nawet niemożliwe. Reasumując: mamy przewagę w każdym możliwym aspekcie, a nasze produkty otwierają nową erę w prefabrykacji.

N.Ch.: Jakie elementy są w niej produkowane, co je wyróżnia i na jakie rynki zbytu trafiają?

W.K.: Produktami wytwarzanymi w naszym zakładzie są różnego rodzaju stropy typu filigran, które mogą posiadać izolację, grzanie i chłodzenie oraz mogą być przystosowane pod różnego rodzaju instalacje, np. elektryczne lub sanitarne. Na drugiej, osobnej linii produkowane są ściany (pełna, zespolona, izolowana zespolona oraz warstwowa). Tutaj mamy pełną uniwersalność i jesteśmy w stanie na jednej linii produkcyjnej wykonać każdy rodzaj ściany prefabrykowanej (w szybkim obiegu palet). Całość gamy produktów dopełniają schody, balkony, słupy oraz belki, które produkowane są w specjalistycznych formach hydraulicznych. Każdy element wytwarzany jest z najwyższej jakości surowców oraz przy zachowaniu surowych reżimów produkcyjnych. Stosowanie elementów prefabrykowanych zapewnia także dużą elastyczność już na etapie projektowym. Możliwe jest wyprodukowanie prefabrykatów o bardzo dużych lub nietypowych rozmiarach, farbowanie elementów lub wytłoczenie na nich wzorów oraz umiejscowienie otworów (okiennych, drzwiowych) we wskazanych miejscach. Część produkcji trafia na budowy naszej firmy, a pozostała część dostarczana jest na rynek polski oraz zagraniczny.

N.Ch.: Jakie moce przerobowe ma nowa fabryka oraz jak ocenia Pan realizację założeń, obserwując już kilkanaście miesięcy jej pracy?

W.K.: Nasza fabryka osiąga na chwilę obecną jedną z wyższych wydajności na świecie. Jesteśmy w stanie wyprodukować dziennie 3000 m2 stropów, 1000 m2 ścian, oraz 50–60 m3 pozostałych elementów nietypowych. Po ciężkim roku rozruchu produkcyjnego oraz problemów z tak zaawansowaną automatyką uważam, iż na dziś osiągnęliśmy zakładaną wydajność bez rezygnacji z doskonałej jakości. Mogę powiedzieć, że nauczyliśmy się biegać, nie potrafiąc chodzić. Wciąż się rozwijamy i uczymy, ale jesteśmy na równi ze światowymi liderami pod względem jakości oraz wydajności produktów. Zrobiliśmy to w tak krótkim czasie dzięki bardzo ciężkiej pracy naszych menedżerów i pracowników. Szczególne podziękowania kieruję do moich „prawych rąk”, którymi są Agata Szachta, Radosław Szynkaruk, Kinga Jodkiewicz.

N.Ch.: Zanim powstała nowa fabryka, WPBM „MÓJ DOM” zajmował się realizacją projektów deweloperskich oraz produkcją bloczków silikatowych. Skąd właściwie taki ruch, aby rozszerzyć zakres działania o prefabrykację?

W.K.: Tak, dokładnie. Budowa zakładu prefabrykacji była kolejnym naturalnym krokiem w rozwoju naszej firmy. Obiekty zbudowane z prefabrykatów betonowych cieszą się coraz większą popularnością w Europie. Ich udział w polskim rynku mieszkaniowym stale rośnie. Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom rynkowym, poszerzyliśmy ofertę o produkcję prefabrykatów. Dostarczanie kompleksowych rozwiązań o wysokiej jakości, których wciąż brakowało na polskim rynku, zapewnia nam przewagę konkurencyjną. Nasze produkty znacznie podnoszą jakość użytkowania budynków i budowli, a także w istotny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska. Umożliwia to realizację projektów energooszczędnych w standardzie „A” oraz projektów o o standardzie „domu pasywnego”. Reasumując: chcemy budować ekologicznie, lepiej, dokładniej i w znacznie krótszym czasie.

N.Ch.: Wartość inwestycji wyniosła ponad 150 mln złotych. To spory kapitał, a także potencjał. W jaki sposób zamierzacie go wykorzystać?Jakie kolejne kroki w rozwoju firmy są planowane?

W.K.: Fabryka jest własnością spółki WPBM „Mój Dom” SA, która od 26 lat prężnie działa w branży budowlano-deweloperskiej. Doświadczenie w produkcji materiałów budowlanych zyskała, prowadząc dwie nowoczesne fabryki bloczków silikatowych. Firma w swoim portfolio ma wiele nowatorskich realizacji, a najnowszym ukończonym projektem jest Wrocławski Pixel House. Chcemy wprowadzić nowy wymiar prefabrykacji, która dzięki naszemu zakładowi stanowi całkiem nowy wymiar nowoczesnej, ciekawej produkcji, której elementy nie są nudne i brzydkie, a interesujące, ekologiczne, łatwe w użyciu, zaś całość prosta, a także przyjemna w eksploatacji. My nigdy nie zwalniamy tempa, dlatego oprócz planowanej już rozbudowy obecnego zakładu chcemy otwierać kolejne w innych częściach naszego kraju. W najbliższych planach spółki zawarte jest także zbudowanie z wyprodukowanych prefabrykatów nowoczesnych osiedli zlokalizowanych pod Wrocławiem. Na powierzchni ponad 100 ha powstają domy jednorodzinne, szeregowe, budynki wielorodzinne, sklepy, przedszkole oraz przychodnia lekarska. Prefabrykacja jest i będzie przyszłością budownictwa!

open