Home JEMS LAYERS Zielone oblicze Poznania
Zielone oblicze Poznania
0

Zielone oblicze Poznania

0
0

Nowy Rynek E jest biurowcem największego kompleksu biurowego Skan-ska w Polsce. Docelowo jego powierzchnia użytkowa ma wynieść ponad 100 tys. mkw. Budynek znajduje się na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych stolicy Wielkopolski, a dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym można do niego dotrzeć szybko i komfortowo z różnych stron miasta.Centralnym i charakterystycznym punktem kompleksu jest wewnętrzny rynek, który odwołuje się do tradycji poznańskich placów publicznych i targowisk. W ten sposób nawiązano do historii Poznania i połączono ją z teraźniejszością – nowoczesnym kompleksem biurowym wyposażonym w innowacyjne prośrodowiskowe rozwiązania. Nowy Rynek stał się integralną częścią miasta, oferującą nie tylko miejsca do pracy, ale również strefę, w której wszyscy mieszkańcy Po-znania mogą się zrelaksować i odpocząć.

Miejsce, w którym chce się przebywać

Cały kompleks Nowego Rynku został stworzony z myślą o ludziach i ich potrzebach. Etap projektowania był poprzedzony konsultacjami społecznymi oraz dyskusjami o tym, w jaki sposób zrewitalizować teren po dawnym dworcu PKS, nadając mu nowy charakter, ale jednocześnie dbając o jego historię. Udało się to dzięki zaprojektowaniu i zrealizowaniu wewnętrznego placu, swoistego rynku otwartego dla pracowników biurowca i wszystkich mieszkańców Poznania. Środowisko przyrodnicze rynku wzbogaca fauna, w tym owady i ptaki, dla których przygotowano ule i budki lęgowe.

W południowo-zachodniej części placu pojawiła się fontanna. Zagospodarowanie terenu uzupełniają pergole, a przy jednej z nich stanęły tężnie solankowe.

Budynek E odpowiada także nowoczesnym trendom architektonicznym, wpisując się jednocześnie w krajobraz miasta. Jego unikatowym elementem jest częściowo zadaszony i osłonięty elewacją taras, z którego rozpościera się imponujący widok. Elewację zaprojektowano w taki sposób, aby do wnętrz trafiało dużo naturalnego światła, a jednocześnie, aby umożliwić bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną budynku. Na ścianach oddzielających ta-ras od wnętrza, a także w lobby i holach windowych namalowane są charakterystyczne elementy panoramy miasta – wizerunki znanych poznańskich wież budynków. Taras mieści siłownię do wewnętrznego użytku najemcy, huśtawki, poidełko, kuchnię, ladę barową oraz zaplecze sanitarne.

Rozwiązania, jakie zastosowano w budynku, a także idea dbania o potrzeby lokalnej społeczności i o środowisko spotkały się z aprobatą ze strony najemców. W lipcu 2024 roku wprowadzili się pierwsi pracownicy, a na wewnętrznym placu odbyły się i będą się odbywały ciekawe wydarzenia. Miejsca rekreacyjne Nowego Rynku E są na co dzień chętnie odwiedzane przez poznaniaków.

Biuro przyszłości zgodne z zasadami ESG

Budynek posiada odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają, że funkcjonuje on, wspierając zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników, służy lokalnej społeczności oraz że przy jego tworzeniu zastosowano najwyższe standardy etyki. Nowy Rynek E jest miejscem, które zostało w pełni przystosowane do różnorodnych potrzeb, także osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim, i spełnia wymagania certyfikacji „Obiekt bez barier”.

Kryteria ESG to ukłon w kierunku społeczności, ale też środowiska. W ukończonym w kwietniu 2023 roku budynku E kompleksu zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać prąd i wodę. Jest on zasilany energią elektryczną wyprodukowaną w 100% ze źródeł odnawialnych, a jego najemcy korzysta-ją m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarcza aż o 30% więcej świeżego powietrza. Innowacyjnym i prośrodowiskowym rozwiązaniem było położenie chodnika z betonu oczyszczającego powietrze.


KATARZYNA ZAWODNA-BIJOCH, Prezeska i CEO spółki biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Chcemy, aby nasze projekty pełniły rolę miastotwórczą i były otwarte dla wszystkich. Jest to możliwe dzięki współpracy z partnerami, którzy podzielają naszą filozofię i wartości.

MARCIN CITKO, Architekt, Partner JEMS Architekci

Nowy Rynek to stara historia placu miejskiego – przestrzeni obecnej i dobrze funkcjonującej wśród lokalnej społeczności – opowiedziana językiem współczesnej architektury w miejscu przywróconym miastu

tags:
open