Home Builder Exclusive Stare zmienia się w nowe
Stare zmienia się w nowe
0

Stare zmienia się w nowe

0
0

Cegły z rozbiórki budynków na warszawskiej Pradze dostały nowe życie i trafiły do odrestaurowanej Elektrowni Powiśle. Chyba nie ma w galerii miejsca, w którym nie byłoby widać choćby części ściany obłożonej tym materiałem. Jednym z dostawców lic rozbiórkowych cegieł była firma Retrocegiełka.

Płytki, które zostały dostarczone na plac budowy historycznej elektrowni, pozyskano z cegieł pochodzących z wyburzenia starej piekarni wybudowanej na warszawskiej Pradze w latach 80. XIX w. (ul. Środkowa 20) oraz budynku mieszkalnego, którego początki sięgają 1934 r. (ul. Lubartowska 7). Proces przygotowania materiału był bardzo czasochłonny. Cegła została wstępnie oczyszczona na miejscu wyburzenia. Gdy następnie trafiła do załogi Retrocegiełki, po raz drugi poddano ją procesowi oczyszczania. Kolejny krok w produkcji lic to odcinanie na odpowiednich maszynach zewnętrznych części, ponieważ w nich zawarte jest całe piękno cegły. Po tym etapie po raz kolejny należało oczyścić produkt. Tym razem z pozyskanych lic były usuwane osady poprodukcyjne.

Płytki po ułożeniu doskonale naśladują stary ceglany mur. Na wszystkich filarach w Elektrowni Powiśle zastosowano płytki narożne (cegła wycinana w kształcie litery L). Dzięki temu rozpoznanie, że jest to tylko lico, a nie cała cegła, jest niemal niemożliwe. Cecha charakterystyczna tego produktu to nieregularna, bardzo zróżnicowana faktura. Lica są pięciokrotnie lżejsze od tradycyjnych cegieł, dlatego sprawdzą się na każdym podłożu (płyta GK, zabudowa kominków, styropian). Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów.

Firma Retrocegiełka ma na swoim koncie realizacje w wielu lokalach usługowych, restauracjach czy biurach. Do tej pory największym wyzwaniem był montaż cegły rozbiórkowej na powierzchni biurowej PGE Narodowego. Od 2020 roku numerem 1 w portfolio jest jednak Elektrownia Powiśle.

– Wyróżnia nas to, że pozyskujemy materiał rozbiórkowy wyłącznie z budynków mieszkalnych lub użytkowych, nigdy z pomieszczeń chlewni czy obór. Lica cegieł są starannie czyszczone, dzięki temu klient otrzymuje produkt przygotowany do montażu. Co więcej, w ofercie posiadamy kompletną chemię montażową, którą stosujemy na własnych realizacjach. W znacznym stopniu ułatwia ona montaż oraz zabezpiecza płytki w późniejszym okresie użytkowania – mówi Tomasz Król, współwłaściciel firmy Retrocegiełka.

Producent oferuje nie tylko cegły. Od 2018 roku pozyskuje także drewno rozbiórkowe (często źródłem są stare kościoły), z którego produkuje m.in. meble łazienkowe, drzwi, stoły. Oferta pod tym względem jest nieograniczona. Istnieje bowiem możliwość realizacji własnego projektu klienta.

– Dużym zainteresowaniem cieszy się drewno 3D w postaci paneli ściennych oraz lamelki, czyli zewnętrzne części desek, pokazujące piękno, wyjątkowość i unikalność starego drewna. Praca z tym materiałem daje nam wiele radości. Tworzymy piękne, niepowtarzalne rzeczy. Tak jak w przypadku cegły, również drewno, zanim trafi do sprzedaży, musi przejść szereg etapów produkcji. Proces przygotowania jest naszą tajemnicą, ale można mieć pewność, że w naszym materiale nie znajdzie się nieproszonych gości, takich jak korniki itp. – zapewnia Łukasz Rękawek, współwłaściciel firmy Retrocegiełka.

Realizacje wykorzystujące produkty z oferty Retrocegiełki zyskują niepowtarzalny klimat ze względu na barwę i strukturę, które powstały samoistnie pod wpływem naturalnych oddziaływań środowiska. Historyczny materiał nie kończy swojego „życia” jako opał na zimę lub gruz, lecz dostaje szansę na to, aby jego historia nadal się toczyła. To nie tylko sentymentalna podróż czy sposób na stylowe wnętrze, ale również potwierdzenie świadomości ekologicznej.

ENGLISH VERSION


Fragment rozdziału IV publikacji Builder Exclusive: Elektrownia Powiśle

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski 

PUBLIKACJA DOSTĘPNA DO ZAMÓWIENIA NA BUILDER STORE

open